W obecnych czasach większość z nas nauczyła się, że sporą część codziennych obowiązków można wykonać za pomocą urządzeń elektronicznych wyposażonych w łącze internetowe. Praca zdalna czy nauka online to dobrze wszystkim znane rozwiązania, które powstały ze względu na trudną sytuację pandemiczną. Jednak czy kursy zawodowe, a zwłaszcza kurs rysunku, które przeprowadzone zostaną w trybie online, pozwolą nam na rozwinięcie talentu, umiejętności i wiedzy? 

Kurs rysunku online, a stacjonarnie – podstawowe różnice

Czy przeniesienie całego życia do internetu jest możliwe? Nie znamy dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ale wiele osób wciąż próbuje osiągnąć ten stan życia. W przypadku kursów online, zdania są podzielone. Oczywiście grono osób, które ceni sobie spokój i pełne skupienie podczas zdobywania nowej wiedzy, będzie zachwycone formą zajęć online, ponieważ w domowym zaciszu czują się oni jak przysłowiowe ryby w wodzie. Jednak wciąż należy pamiętać o odsetku osób, które nowe informacje najlepiej przyswajają w otoczeniu profesjonalistów, którzy mają oko na ich poczynania podczas rozwijania nowych umiejętności. Kurs rysunku online będzie spełnieniem najskrytszych marzeń osób nieśmiałych, które cenią sobie prywatność i znajome otoczenie podczas pracy. Największe dzieła malarskie powstawały przecież w ukryciu, podczas niespodziewanych natchnień dobrze znanych nam dziś artystów. Pamiętajmy jednak, że decydując się na kurs rysunku online, rezygnujemy z możliwości uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące naszych umiejętności, ponieważ ekran nie jest w stanie w stu procentach zapewnić nam prawidłowego odbioru słów osoby prowadzącej kurs. Kurs rysunku online to również utrata szansy na wymianę doświadczeń z równie uzdolnionymi rówieśnikami, a to często okazuje się prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Kurs rysunku online – wady i zalety 

Kurs rysunku online, jak większość rzeczy w życiu, posiada swoje wady i zalety. Oczywiście dla niektórych uczestników wady mogą okazać się zaletami, ale tą kwestie pozostawiamy do samodzielnego określenia. Uważa się jednak, że podstawową zaletą kursu rysunku online jest brak konieczności planowania drogi dojazdu do miejsca, w którym odbywać ma się wybrany przez przyszłego uczestnika kurs. Kurs online pozwala nam na zaoszczędzenie cennego czasu, a co za tym idzie uczestnik może zaplanować dzień w bardziej produktywny sposób. Główną wadą kursu rysunku online jest niestety brak możliwości skorzystania (często po raz pierwszy w życiu) z materiałów takich jak farby, sztalugi czy podkłady, które udostępniane są przez szkołę rysunku jako materiały szkoleniowe.