Jeżeli chcielibyście zadbać o to aby Wasza strona internetowa zmieniała się w zgodzie z najnowszymi trendami projektowania, albo nawet żeby wprowadzała nowe trendy na rynek, w 2015 na Waszej stronie nie może zabraknąć „video background, czyli filmiku odtwarzanego w tle strony.
Tego typu filmiki funkcjonują już w sieci od dłuższego czasu, ale wciąż są jeszcze stosunkowo rzadko spotykane. Według niektórych ekspertów rok 2015 jest właśnie tym rokiem, w którym „video background” znacząco zyska na popularności. Czy tak się stanie zobaczymy za jakieś 10 miesięcy, ale tymczasem zachęcamy do bliższego zapoznania się z tym trendem i wyrobienia sobie własnego zdania na ten temat.

Przykładowe filmiki w tle można znaleźć na takich stronach jak:
1
http://www.futuretainment.com/
vb-1

2
http://www.workingelement.com/
vb-2

3
http://www.myprovence.fr/snapshots2012/en
vb-3

Jak widać po powyższych przykładach, możliwości związane z połączeniem strony www z filmem są całkiem spore. Tylko czy warto?

Według orędowników tego trendu zdecydowanie warto, gdyż dzięki filmikowi użytkownicy chętniej zatrzymają się na stronie chwilę dłużej, żeby ów filmik zobaczyć. Taki filmik może wprowadzić odpowiedni nastrój, opowiedzieć pewną historię, którą słowem pisanym trudno byłoby zaprezentować w sposób emocjonujący czy interesujący.

4
http://eagleclean.co.uk/about.html
vb-4

I jeżeli filmik będzie dobry, użytkownik zechce zaglądnąć dalej i przejrzeć pozostałą zawartość strony. A to już duży sukces.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze takie rozwiązanie jest najlepsze, nie wszyscy użytkownicy lubią jak automatycznie odtwarza im się jakiś filmik na stronie. Przed umieszczeniem filmu w tle warto więc zastanowić się jakie gusta mają użytkownicy naszej strony.

Ważne jest też, aby filmik był dobrej jakości, wysokiej rozdzielczości i odpowiedniej długości – krótki, ale nie za krótki, gdyż zbyt długi i zbyt krótki filmik może zmęczyć odbiorców (według ekspertów optymalnie powinien trwać on około 20+-10 sekund).

Wybierając gotowy filmik do umieszczenia na stronie lub przy samodzielnym tworzeniu filmiku, warto też pamiętać, żeby w kadrze było zostawione miejsce, w którym będzie można umieścić tekst strony, tak aby użytkownik bez problemu mógł ten tekst odczytać.

Jeżeli zdecydujecie się umieścić filmik na stronie, podsyłajcie linki. Dobre przykłady zawsze w cenie.

A tymczasem z myślą o wakacjach, jeszcze jedna strona z „filmikiem w tle”:

5
http://www.isurfbecause.com/
vb-5