Po pierwsze, aby wiedzieć czy warto walidować stronę www, warto wiedzieć czym właściwie jest walidacja?

A jest to po prostu sprawdzenie czy kod strony jest poprawny.

W praktyce, przykładowo, dzięki walidacji strony możemy się szybko dowiedzieć czy wszystkie rozpoczęte znaczniki, np. zostały odpowiednio zakończone (jak widać na załączonym przykładzie, tutaj akurat zostały) albo czy wszystkie opisy obrazków zostaną wyświetlone (np. czy nie ma literówek w komendzie „alt”, bo może się okazać, że literówka jest i zamiast alt=„najlepszy darmowy kreator stron www” napisaliśmy atl=„najlepszy darmowy kreator stron www” i przy dołączonym obrazku nasz idealnie dopasowany do niego opis się nie pojawi).

Po drugie – czy walidacja wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania?
Różnie mówią. Z jednej strony eksperci mówią, że poprawność strony nie jest brana pod uwagę przy jej pozycjonowaniu, z drugiej, jeżeli strona jest niepoprawna to tak naprawdę nie wiemy czy „roboty” widzą to co staraliśmy się im pokazać (chociażby opisy obrazków).
I jeśli na stronie są błędy, strona może z tego powodu nie osiągnąć pierwszej dziesiątki w wynikach wyszukiwania google, na przykład kiedy ktoś szuka tego „najlepszego darmowego kreatora stron www”).

Po trzecie – czy są do tego jakieś specjalne narzędzia?
Tak. Na przykład możemy użyć darmowego W3C
w3c
http://validator.w3.org/

Dzięki W3C możemy zwalidować stronę już znajdującą się w sieci, możemy przesłać stronę do walidacji na serwer W3C, albo możemy sprawdzić stronę, którą mamy na własnym komputerze.

Możemy też użyć darmowego dodatku do programu Firefox.
f-v
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/html-validator/

Po czwarte – i w końcu, czy warto? czy walidacja jest nam potrzebna?
Warto.
Może nie jest konieczne, aby nasza strona była zupełnie pozbawiona błędów, ale warto zerknąć na wynik walidacji, żeby sprawdzić czy nie popełniliśmy błędów, które mogą wpłynąć negatywnie na jej odbiór w sieci zarówno przez „roboty” jak i użytkowników.
Walidacja pomaga szybko znaleźć błędy dzięki czemu oszczędzamy czas spędzony na samodzielnym ich poszukiwaniu.
No i w końcu możemy dzięki niej osiągnąć tą wymarzoną pierwszą dziesiątkę w wynikach google i nasza strona staje się „najlepszym darmowym kreatorem stron www”.