To, że w zeszłym tygodniu Microsoft pokazał Windows 10 i HoloLens już wiemy. Więcej na ten temat znajdziecie we wcześniejszej notce. A dziś pytanie – jak ten fakt wpływa na projektowanie stron www?

Ale po kolei. Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym elementem strony www był tekst, kilka lat temu głównym elementem był statyczna grafika, ostatnimi laty coraz większą popularnością cieszy się grafika animowana, a z jednej z wcześniejszych notek wiecie, że w najnowsze trendy przenika film wyświetlany w tle strony. Zmiany są więc nieodzowne dla internetu i projektowania stron www.

Na pewno więc wielu z Was pojawia się co jakiś czas pytanie – co będzie dalej ze stronami www?

I jeszcze w zeszłym tygodniu, biorąc pod uwagę istniejące trendy, można było podejrzewać, że będziemy kierowali się w stronę dalszego wzrostu znaczenia grafiki na stronie, pytanie jedynie brzmiało – co jeszcze z tą grafiką możemy zrobić? Skoro były już animacje i filmy jaki będzie następny krok?
Mogły to być animacje 3d, przy założeniu, że uda się stworzyć ekrany nie wymagające specjalnych okularów do oglądania 3d.
Mogliśmy też podejrzewać, że większym zainteresowaniem zacznie cieszyć się muzyka w tle strony, choć nie jest to aż tak oczywiste, bo ludzie różnie na taką muzykę reagują.
Mogliśmy w końcu podejrzewać, że w najbliższym czasie rozwijane będą strony do wyświetlania na ubraniach lub różnych urządzeniach mobilnych.
Ale to wszystko do zeszłego tygodnia.
Bo w zeszłym tygodniu Microsoft pokazał Windows 10 i co ważniejsze „HoloLens”, czyli okulary rozszerzonej rzeczywistości dużo bardziej zaawansowane niż te proponowane przez Google.

hololens
I świat się zmienił. No, może nie jakoś drastycznie, ale na pewno trochę.

W każdym razie, to co z punktu widzenia osób prowadzących strony www może być ważne, to odpowiedź na pytanie – jak HoloLens wpłynie na projektowanie stron www? Czy w związku z HoloLens czekają nas zmiany w projektowaniu stron www? I jeśli tak, to jak duże będą zmiany? I kiedy?

Po pierwsze, zmiany na pewno nastąpią. Ale na pewno nie nastąpi to z dnia na dzień, bo według ekspertów, HoloLens na pewno nie wejdą do sprzedaży w 2015 roku, czyli przynajmniej w tym roku nie będziemy surfowali po holograficznych stronach www. I zapewne zmiany nie nadejdą też w 2016 roku, bo nawet zakładając że gogle HoloLens wejdą do sprzedaży w 2016, to zanim staną się tak popularne jak komputery, tablety i smartfony minie trochę czasu. Czyli internet ma przynajmniej 2 lata na dostosowanie się do nowych możliwości.

A jakie zmiany można podejrzewać?
Prawdopodobnie w związku z HoloLens nowe strony będą coraz bardziej trójwymiarowe i do poruszania się po tych trójwymiarowych holograficznych stronach będziemy projektowali trójwymiarowe menu. Prawdopodobnie będziemy wrzucali coraz więcej trójwymiarowych obrazów i filmów na stronę, ale nie tylko widzianych z jednej perspektywy, ale możliwych do oglądania z każdej strony. A w związku z tym, że dźwięk słyszany w goglach nas otacza i ten aspekt budowania stron www się zmieni.

Ale oczywiście to wszystko tylko możliwe zmiany, bo tak naprawdę to pewnie dopiero za kilka miesięcy zobaczymy jak świat wirtualny zareaguje na HoloLens.

hololens

Jeśli ktoś z Was chciałby trzymać rękę na pulsie, to ze strony Microsoftu wiemy, że HoloLens działa na Windows 10, więc warto się zapoznać z możliwościami tej platformy. Microsoft proponuje nam nawet dołączenie do „Windows Insider Program”, więc jeśli ktoś ma ochotę, na pewno warto to sprawdzić.