O tym, że captcha, czyli (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) się przydaje wie prawie każdy projektant stron www, który potrzebował zabezpieczyć swoją stronę przed nachalnymi robotami. A o tym, że captcha często wkurza wie prawie każdy użytkownik internetu, który się na captcha natknął.

Captcha, zgodnie ze swoją nazwą pomaga odróżnić człowieka od robota (nieludzkiej maszyny, która próbuje wykorzystać naszą stronę www do swoich niecnych celów – póki co, oczywiście celów, do których została zaprogramowana przez człowieka, ale czasy AI są coraz bliżej, więc kto wie jak to będzie za kilka lat).

Zazwyczaj do odróżniania nas od maszyn stosowane są zbiory ciężko rozróżnialnych cyfr i liter i są one czasami bardzo denerwujące dla użytkowników, dlatego różne firmy na świecie starają się sprawić, aby udowadnianie, że jest się człowiekiem było zabawniejsze.

Jednym z przykładów jest PLAYTHRU (CAPTCHA)
http://demo.areyouahuman.com/captcha

Ich pomysły wyglądają całkiem zabawnie i mogą być ciekawą alternatywą dla zamazanych cyfr, a może nawet sprawią że użytkownik chętniej zatrzyma się na stronie na chwilę.

W internecie znajdziecie też różne inne zamienniki tradycyjnego testu CAPTCHA, pamiętajcie tylko o jednym – jeżeli będziecie korzystali z tych lub innych zabawnych captcha – najważniejsze jest, aby test faktycznie odróżniał człowieka od maszyny, a dopiero na drugim miejscu jest wygląd i atrakcyjność testu dla użytkownika.

Powodzenia w walce z robotami.