Trudno o bardziej zaawansowaną technikę przesyłu danych od techniki światłowodowej. Już nawet w samej wiedzy potocznej technologia ta jest kojarzona z czymś szybkim i bardzo efektywnie działającym w praktyce- tak też jest w rzeczywistości.  Zastosowanie przewodów światłowodowych pozwala na bardzo wydajny przesył nawet na bardzo duże odległości przy jednoczesnych bardzo niewielkich stratach, jakie mogłyby się pojawiać po drodze przesyłu.

Sama nazwa takiego przewodu bezpośrednio wiąże się z istotą jego działania- jest to przesyłanie danych za pomocą światła. Przewód stworzony został z przezroczystego włókna szklanego oraz z różnych tworzyw sztucznych. Jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, wahania temperatur, duże mrozy oraz wilgoć. Szerokość pasma, z jakim mamy do czynienia w przypadku światłowodów sprawia, że mogą one pracować tak szybko i wydajnie. Można nawet mówić o niemalże nieograniczonych możliwościach takiego rozwiązania.

 

Bardzo dobre parametry techniczne światłowodów

 

Linie światłowodowe bardzo dobrze współpracują także ze wszystkimi tradycyjnymi przewodami. Światłowód można dodać do jednego z kabli przewodzących energię. Technika światłowodowa daje więc możliwości bardzo efektywnego przesyłu różnych informacji. Stosuje się ją więc w różnych systemach telekomunikacyjnych, na przykład tych, które posiadają elektrownie. W taki sposób konstruowane mogą więc być kable elektryczne.

fot: https://www.elkag.pl/oferta/kable-i-przewody/technika-swiatlowodowa/

 

Ten rodzaj przewodów ma bardzo szerokie zastosowanie, za pewne też dlatego, że umożliwia przesył różnych danych- takimi kablami ciągnie się więc internet czy telewizję cyfrową. Warto jednak zauważyć, że światłowody posiadają ważną cechę niewielkiego tłumienia sygnału nawet na dużych odległościach. W praktyce więc można je stosować do transportowania danych nawet na odległości tysięcy kilometrów, przez tereny mniej zurbanizowane. Uzyskane parametry jakości sygnału są naprawdę bardzo dobre, ale też przesył w światłowodach jest naprawdę bardzo szybki.