Własny pokój to dla każdego nastolatka bardzo ważne miejsce, jego azyl, w którym może odpocząć po trudnym dniu w szkole, a także oddawać się swoim pasjom i zainteresowaniom. Aby pokój młodzieżowy pełnił należycie swoją funkcję, musi on być odpowiednio wyposażony i wykończony, zgodnie z potrzebami nastolatka. Warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy wystroju od łóżka czy biurka, po rolety. Jakie osłony na okna do młodzieżowego pokoju wybrać?

Wybór rolet do pokoju młodzieżowego – od czego zacząć?

Wybierając rolety do pokoju, także tego młodzieżowego, musimy przede wszystkim mieć pewność, że zakupiony model będzie pasował do naszych okien. Kluczowe jest więc właściwe wymierzenie okien, jak również wybranie odpowiedniego, pasującego do nich rozmiaru rolet. Warto mieć także na uwadze fakt, że różne rodzaje rolet wymagają odmiennego mierzenia, przede wszystkim ze względu na różnice w sposobie ich montażu. Pierwszym krokiem musi więc być wybór konkretnego rodzaju rolet, następnie – zmierzenie okien i dopasowanie ich rozmiaru. W następnej kolejności możemy zastanowić się nad pozostałymi cechami osłony okiennej, np. nad jej kolorem.

Popularne rodzaje rolet

Dziś na rynku można znaleźć najróżniejszego rodzaju nowoczesne rolety wewnętrzne. Różnią się one między sobą sposobem montażu i obsługi, a także ogólną estetyką. Różne typy rolet odznaczają się również odmiennymi cechami, każda z nich ma swoje szczególne mocne strony. Do najpopularniejszych rolet zalicza się:

 

  • rolety kasetowe,
  • rolety rzymskie,
  • rolety zaciemniające,
  • rolety bezinwazyjne,
  • rolety plisowane.

 

Rolety do pokoju nastolatka – najważniejsze cechy

Wiemy już, że w przypadku rolet kluczowe jest przede wszystkim wybranie ich rodzaju, a także odpowiedniego rozmiaru. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, decydując się na osłony okienne do młodzieżowego pokoju? Zdecydowanie należy upewnić się, że wybrany przez nas rodzaj i konkretny model rolety odznacza się wysoką jakością wykonania, która w bezpośredni sposób będzie się przekładać na jej trwałość. Osłona okienna do pokoju młodzieżowego powinna cechować się szczególną odpornością na eksploatację i ewentualne uszkodzenia czy zabrudzenia. Warto zdecydować się na model, który łatwo utrzymać w czystości. Rolety różnią się też sposobem obsługi i sterowania. Do wyboru mamy przede wszystkim rolety zasłaniane i odsłaniane ręcznie, a także modele sterowane zdalnie. Sprawdźmy także dodatkowe funkcje wybieranych osłon okiennych, takie jak zaciemnianie czy termoizolacja.

Rolety młodzieżowe – styl i kolorystyka

Krążąc wokół wszystkich istotnych parametrów natury technicznej i praktycznej, nie zapominajmy o równie ważnym aspekcie, jakim jest estetyka rolety. Tę kwestię zdecydowanie warto omówić z samym zainteresowanym zamieszkującym pokój. Rolety stanowiące istotny element wnętrza muszą przede wszystkim odpowiadać jego gustom. Osłony okienne w pokoju młodzieżowym powinny w ciekawy sposób podkreślać styl i charakter wnętrza oraz spełniać potrzeby właściciela pomieszczenia. Na szczęście dziś do wyboru mamy dziesiątki różnych kolorów i odcieni rolet, które z powodzeniem można dopasować do niemal każdej aranżacji pomieszczenia.

Rolety dzień-noc – lepszy sen i większa efektywność

Nowoczesne rolety dzień-noc to rodzaj osłon okiennych, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, planując aranżację okna w pokoju młodzieżowym. Co charakteryzuje ten typ rolet? Ich szczególną cechą jest specyficzna budowa oraz wykonanie z dwóch rodzajów materiału. Cała powierzchnia rolet dzień-noc to następujące po sobie poziome pasy transparentne oraz pasy zaciemniające. Tak uformowane względem siebie pasy pozwalają na swobodną regulację ilości światła, która dostaje się do pokoju. Rolety mają więc co najmniej trzy tryby, które można określić jako:

  • pełne odsłonięcie – kiedy po prostu odsłaniamy rolety na dowolną wysokość;
  • pół na pół – czyli ustawienie umożliwiające częściowe ograniczenie ilości wpadającego do wnętrza światła. To ułożenie rolety w taki sposób, aby pasy przezroczyste i zaciemniające występowały naprzemiennie;
  • całkowite zaciemnienie – ułożenie pasów zaciemniających jeden przy drugim.

Rolety dzień-noc są dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach i sprawdzą się doskonale w nowoczesnym pokoju młodzieżowym. Co więcej, ich praktyczna funkcja całkowitego zaciemnienia pomieszczenia wpłynie korzystnie na jakość snu nastolatka. Nasz mózg zdecydowanie szybciej zasypia w zaciemnionych wnętrzach, a sam sen także jest bardziej efektywny, a co za tym idzie dobroczynny dla organizmu. Po dobrze przespanej nocy wstajemy wyspani, wypoczęci i pełni energii!

Rolety bezinwazyjne dla niezdecydowanych

Jakie jeszcze rolety mogą sprawdzić się w pokoju młodzieżowym? Dla nastolatka, który – jak to nastolatek – w każdej chwili może zmienić swoje zdanie i upodobania, odpowiednim wyborem mogą być rolety plisowane bezinwazyjne. Ten rodzaj osłon okiennych odznacza się przede wszystkim wyjątkową łatwością w montażu, nie wymagając wiercenia ani innych czasochłonnych czy skomplikowanych czynności. Rolety bezinwazyjne nie tylko montuje się, ale i demontuje bardzo łatwo i szybko. Dzięki temu w każdej chwili możemy wymienić je na inny kolor czy model albo po prostu je ściągnąć.

Warto także zwrócić uwagę na inne walory plis bezinwazyjnych, takie jak np. ich wytrzymałość oraz wysoka trwałość. Te rolety są odporne na eksploatację, a na ich wysokiej jakości tkaninach pokrytych specjalnym impregnatem nie osadza się kurz. Nawet po długim czasie użytkowania prezentują się one więc estetycznie i gustownie. Tego typu rolety można też wygodnie ustawiać – zwijać je i rozwijać nie tylko od dołu, ale także od góry, ponieważ nie są one przymocowane do górnej części okiennej ramy. Dzięki temu możliwe jest zasłonięcie tylko dolnej lub tylko środkowej części szyby.