Roboty wkraczają w kolejne dziedziny życia, ułatwiając codzienne zadania. Pomagają w prostych i bardziej skomplikowanych czynnościach, oszczędzając nasz czas, który możemy przeznaczyć na ciekawsze, mniej czasochłonne, zajęcia. Doceniają to nie tylko konsumenci, ale i firmy korzystające w procesie produkcji ze wsparcia nowoczesnych maszyn. Świetnie się tu sprawdzają zwłaszcza coboty Universal Robots. Poznajmy je!

Coboty – roboty nowej generacji

Coboty firmy Universal Robots to wyższy poziom automatyki przemysłowej, roboty zaprogramowane do delikatnej współpracy z ludźmi. Bardzo mądre, wyposażone w szereg funkcji umożliwiających zgodną, efektywną i bezpieczną kooperację. Dzięki tym wielkim możliwościom coboty znajdują zastosowanie w praktycznie każdej branży. Zachwyca ich mały rozmiar i niska waga, co sprawia, że są maksymalnie mobilne i bezproblemowe do wykorzystania w różnych czynnościach w procesie produkcyjnym.

Są też niebywale intuicyjne, jeśli chodzi o ich obsługę. Zaprojektowane w ten sposób, żeby każdy poradził sobie z ich programowaniem, co pozwoli wykorzystać ich możliwości do maksimum. Coboty zapewniają szybki zwrot z inwestycji. Są nie tylko dostępne cenowo, ale i niedrogie w eksploatacji. Możemy więc być pewni, że mimo początkowych nakładów szybko poczujemy ogromne korzyści. Co równie ważne, coboty Universal Robots są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Zostały stworzone do pracy bezpośrednio z ludźmi, wykonując najtrudniejsze i najbardziej żmudne zadania.

Cobot – jaki to rodzaj robota?

Zapewne wiele osób pierwszy raz spotyka się z pojęciem “cobotów”. Wytłumaczmy, z jakim rodzajem robota mamy do czynienia. Nazwa ta pochodzi od angielskiego wyrażenia “collaborative robot”, co oznacza robota przystosowanego do współpracy z człowiekiem. Są tak skonstruowane, zaprogramowane i pełne mądrych rozwiązań (wbudowane czujniki i systemy bezpieczeństwa), iż zapewniają, że praca z nimi nie wymaga stosowania specjalnych barier oddzielających je od człowieka. W przypadku standardowych robotów przemysłowych istnieje niebezpieczeństwo dla znajdującego się w pobliżu pracownika. Korzystając z cobotów, nie ma takiego ryzyka – pracownik nie musi się obawiać o swoje życie lub zdrowie.

Rodzaje cobotów – poznajmy je!

Universal Robots oferuje cztery opcję udźwigu – ramię robota może podnosić 3, 5, 10 lub 16 kilogramów, zależnie od tego, do jakich zadań go potrzebujemy. Model UR3e to najmniejszy robot montowane na stole, które jest wręcz stworzony do lekki zadań montażowych. Bardzo lekki (waży zaledwie 11 kg), zapewniający możliwość obrotu 360 stopni, pomaga w wielu zadaniach. Ramię robota udźwignie maksymalnie 3 kg. Jeśli potrzebujemy czegoś mocniejszego, polecamy – UR5e o udźwigu 5 kg, UR10e – 10 kg lub UR16e – 16 kg. Wszystkie one zostały zaprojektowane w ten sposób, by precyzyjnie wykonywać nawet najtrudniejsze, wymagające ogromnej dokładności, zadania i zgodnie współpracować z człowiekiem.

Przekonało się o tym wiele firm, między innymi Multi-Wing Cz, która poszukiwała sposobu na zwiększenie produkcji. Wybór padł na cobota UR5e, co było strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu zaoszczędzono mnóstwo czasu (336 godzin pracy w roku), jak i zanotowano spadek kosztów produkcji każdej jednostki o 10-20%. Przełożyło się to na ogromne oszczędności w wysokości prawie 7000 euro. Poznaj historię Multi-Wing i przekonaj się, w jaki sposób możesz wykorzystać cobota do swoich celów – https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/multi-wing/.

Nie ulega wątpliwości, że każda firma, która chce się rozwijać, musi korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Coboty wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom!