Czy słyszałeś już o druku 3D? Zapewne tak, jednak jak właściwie działa te technologia i w jaki sposób może się przydać w codziennych zastosowaniach?

Czym jest druk w technologii 3D?

Druk 3D nazywany jest również technologią addytywną. To proces wytwarzania trójwymiarowych obiektów stałych z pliku cyfrowego. Tworzenie to odbywa się za pomocą procesów addytywnych, gdzie produkowany jest zaprojektowany wcześniej obiekt, poprzez nakładanie kilku kolejnych warstw materiału.

 

Za pomocą druku w technologii 3D, wytwarzanie skomplikowanych kształtów nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Dzięki specjalistycznym drukarkom można wyprodukować obiekt o praktycznie dowolnym wyglądzie. Sprawia to, że druk w technologii 3D może być wykorzystywany w różnych dziedzinach życia.

Drukarka 3D – system działania urządzeń

W druku 3D niezwykle istotne znaczenie ma projekt modelu. Zazwyczaj można go pobrać ze specjalnej biblioteki lub stworzyć go od podstaw. Jakie narzędzia do tego służą? Do tworzenia projektów 3D niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele opcji o różnej klasie – od zastosowań przemysłowych po open source.

Jakie programy są polecane do pracy na drukarkach 3D?

Do pracy na drukarkach 3D poleca się programy dla początkujących, oczywiście, jeżeli ktoś nie ma doświadczenia i chce dopiero rozpocząć swoją przygodę z projektowaniem. Do takich programów, należy m.in. Tinkercad.

 

To darmowa aplikacja, z której można korzystać z poziomu przeglądarki, nie trzeba jej instalować na komputerze. Wykorzystując ją, można nie tylko nauczyć się projektowania, lecz także skorzystać z funkcji eksportowania modelu jako plik do druku – .STL lub .OBJ.

Na czym polega drukowanie 3D

Teraz możemy przejść do najważniejszej kwestii, czyli drukowania zaprojektowanego modelu 3D. Do tego niezbędna jest odpowiednia drukarka 3D. Za pomocą kabla USB, portu SD albo połączenia Wi-Fi, projekt danego modelu można przesłać do urządzenia, które wykona jego wydruk.

Gdzie wykorzystuje się drukarki 3D?

Drukarki 3D wykorzystywane są w praktycznie każdym sektorze. Dzięki nim produkuje się artykuły stomatologiczne, architektoniczne modele w skali, makiety oraz rekonstrukcje skamielin. Bardzo często korzysta się z nich w przemyśle do tworzenia różnego rodzaju prototypów. Ponadto, druk 3D coraz częściej pojawia się w sektorze medycznym, gdzie wykonywane są urządzenia takie jak np. respiratory. Co więcej, z technologii tej korzystają również jubilerzy, a także branża lotnicza, samochodowa i wiele innych.

Na jakie drukarki 3D warto zwrócić uwagę? Creality 3D Ender 

W przypadku drukarek 3D nie można decydować się na kompromisy. W innym przypadku jakość wytwarzanych produktów może być mierna. Dobrym pomysłem, jest zakup urządzenia Creality 3D Ender. Znakomicie sprawdza się do szybkiego i niedrogiego drukowania detali trójwymiarowych. Urządzenie cieszy się opinią bezawaryjnego, a także wyjątkowo prostego w obsłudze.

Dlaczego warto wybrać Creality 3D Ender?

Creality 3D Ender to drukarka, która może przydać się w praktycznie każdej firmie. Jedną z funkcji urządzenia, jest automatyczne wznawianie drukowania modelu od ostatniego położenia głowicy, w przypadku utraty zasilania. Całość dopełnia fakt, że Creality 3D Ender umożliwia drukowanie online i ma wbudowany zasilacz 24 V. Urządzenie wyposażone jest w stół roboczy, który może nagrzać się aż do 110°C oraz dyszę z systemem aktywnego chłodzenia. Jest to także produkt o wysokim poziomie bezpieczeństwa i komfortu pracy.