Media społecznościowe, domowy album czy też fotoksiążka dokumentująca ważne wydarzenia w naszym życiu to miejsca, gdzie najczęściej trafiają zrobione zdjęcia. Wszechobecne smartfony zaczęły wypierać tradycyjne aparaty fotograficzne, szczególnie w przypadku osób okazjonalnie zajmujących się robieniem zdjęć. Nie ma co ukrywać – smartfon jest wygodny i mamy go cały czas pod ręką. Jeśli jednak parametry nowoczesnych telefonów komórkowych nie są dla nas wystarczające, warto sprawdzić, w jaki aparat fotograficzny zainwestować, aby robić piękne zdjęcia, a jednocześnie nie wydać majątku na jego zakup.

 

Aparat kompaktowy

Na początku fotograficznej drogi najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością aparat kompaktowy, zapewniający szereg opcji automatycznych. Jest to propozycja nie tylko wygodna, ale przede wszystkim użyteczna. Pozwala na szybkie zrobienie bardzo efektownych zdjęć, bez mozolnego ustawiania poszczególnych parametrów. Pamiętajcie jednak, że ten kij ma dwa końce. Kupując aparat z zaprogramowanymi funkcjami, pozbawimy się możliwości późniejszego samodzielnego ustawiania parametrów zdjęcia, dlatego też najlepszą opcją będzie wybór sprzętu zapewniającego opcje i manualne i automatyczne. W zakupie odpowiedniego sprzętu pomocą może być chwilówka bez bik.

Należy również wspomnieć o rozmiarach aparatu. Nie bez przyczyny napisaliśmy wcześniej o kompakcie. Nie chodzi jedynie o opcje sprzętu, ale także o jego rozmiary. Duży, ciężki aparat będzie mało mobilny. Nie zabierzemy go wszędzie, a urlop na tropikalnej plaży z kilkukilogramowym aparatem na ramieniu nie będzie należał do przyjemnych. Decydując się na zakup aparatu, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do sklepu ze sprzętem, w którym możecie wziąć aparat do ręki, sprawdzić jego ciężar, możliwości oraz wielkość. Na pewno pomogą nam wykwalifikowani pracownicy sklepu, którzy doradzą w wyborze konkretnego modelu, dopasowanego do naszych potrzeb. Dobrą opcją jest również zapytanie bardziej doświadczonych fotografów o dobór sprzętu do naszych możliwości. Jeśli nie mamy żadnych specjalistów wokół siebie, warto przeszukać fora internetowe i grupy tematyczne.

Poszerzamy możliwości

Nie zawsze będziemy fotografami – amatorami, dlatego już na początku swojej kariery powinniśmy pomyśleć perspektywicznie. Idealną opcją jest aparat z możliwością późniejszego dokupienia dodatkowych akcesoriów, w tym przede wszystkim obiektywów. Kiedy zdobędziemy fotograficzne szlify, będziemy z pewnością rozwijać swoje umiejętności, wykorzystując coraz szersze opcje, jakie są dostępne w aparacie. Nie pozbawiajmy się więc możliwości zamontowania szerokokątnego obiektywu czy też lunety, którą wykonamy świetne zbliżenia. Wybór odpowiedniego sprzętu na początku zminimalizuje konieczność zakupu kolejnego, bardziej zaawansowanego aparatu w przyszłości.

Warto zwrócić także uwagę na akcesoria takie jak: torba, statyw, plecak fotograficzny czy zapasowe akumulatory. W tym przypadku nie warto czynić pozornych oszczędności, gdyż każda z tych rzeczy ma ogromne znaczenie nie tylko dla jakości zdjęć, ale przede wszystkim dla komfortu ich wykonywania. Torby czy plecaki z kolei chronią drogi sprzęt przed zniszczeniem i umożliwiają jego nieograniczone przenoszenie. Warto wspomnieć o tym, żeby ćwiczyć swój warsztat, najlepiej robić zdjęcia jak najczęściej. Dlatego wszystkie te akcesoria uznawane są za niezbędne.