Microsoft Office występuje obecnie w dwóch odmianach. Pierwszą, bardziej promowaną przez Microsoft jest Office 365 w pełni oparty na nowoczesnym systemie subskrypcji i polegający na chmurze, drugą zaś bardziej klasyczny model Office 2019, który chmury do życia wcale nie potrzebuje. Czym różnią się oba pakiety programów biurowych i czy warto postawić dziś na wersję oznaczoną jako 2019?

Offline czy online?

Wybierając między Office 2019 a Office 365 użytkownik musi dokonać wyboru, czy zależy mu na klasycznym pakiecie biurowym, który zainstaluje na jednym stanowisku i jednorazowo uiści za niego pełną opłatę, czy jest gotowy na dłuższe oraz bardziej formalne związanie się z technologicznym gigantem z Redmond? Pod względem funkcjonalności bowiem i aspektów dotyczących bezpośrednio pracy z oboma pakietami różnice są niewielkie. Obie odmiany Microsoft Office oferują pełną funkcjonalność, może za wyjątkiem wsparcia współdzielenia pewnych projektów i wspólnej pracy na przykład nad danym tekstem za pośrednictwem chmury.

Czy główną zaletą pakietu Microsoft Office 365 jest zatem pełna integracja z chmurą? Owszem, ale nie jest to jedyna cecha szczególna, wyróżniająca Office 2019 od Office 365. Zresztą, nie tylko sam Office 365 jako zestaw programów biurowych bazuje na chmurze, ale cała filozofia pracy, cały pakiet usług się na niej opiera. Pakiet usług to słowo klucz, gdyż Office jest w modelu subskrypcji częścią Microsoft 365. Co do programów, od Worda zaczynając, na Excelu kończąc – zestaw cech różnicujących obie dystrybucje pakietu jest zdecydowanie mniejszy i na tyle zbliżony, że funkcjonalne różnice w samodzielnie wykonywanej pracy w zasadzie nie istnieją. 

Między tradycją a nowoczesnością

Czy wobec poczynionych wyżej rozważań, Office 2019 uznać można za rozwiązanie tradycyjne? Cóż, jeśli chodzi o model opłat to zdecydowanie tak, ale jeśli bierzemy pod uwagę możliwości programów wchodzących w skład pakietu 2019 – określenie “tradycyjne” będzie tu krzywdzące. Należy uzmysłowić sobie, że wygodą pracy oraz możliwościami pakiet Office, który wchodzi w skład usługi Microsoft 365 niczym nie różni się do Office 2019, który roboczo określiliśmy jako tradycyjny. Oba pakiety są po prostu na dzień dzisiejszy równie funkcjonalne.

Gdzie zatem leży różnica na korzyść Office 2019? Prawdopodobnie w wygodzie. Mając na względzie fakt, iż żyjemy w ciekawych czasach, kiedy operatorzy telefonii komórkowej mają coraz większy problem w zdobywaniu nowych abonentów, a dostawcy oprogramowania wręcz przeciwnie – narzucają swoim użytkownikom miesięczne opłaty za możliwość korzystania z ich rozwiązań, Microsoft w pełni wierzy w strategię dostawców, w podejście abonamentowe – subskrypcyjne.

I tu wchodzi Office 2019 (chciałoby się rzec – cały na biało), którego nie obchodzą systematyczne opłaty. Cała moc tego rozwiązania polega na tym, że płacąc raz za dany program, użytkownik otrzymuje do niego pełnię praw i może używać go tak długo, jak będzie mu się to podobało bez obawy o to, że ktoś wyłączy mu dostęp, bo nie uiścił miesięcznej opłaty. Minusem jest mniejszy potencjał rozwojowy Office 2019, ale jeśli ktoś już decyduje się na tę wersję, po prostu musi zdawać sobie z tego sprawę.

Czy Microsoft Office 2019 ma jeszcze sens?

Wybór pakietu Office w wersji 2019 jest w pełni uzasadniony w trzech przypadkach, które muszą zaistnieć wspólnie. Po pierwsze, użytkownik musi być zdecydowany na dokonanie jednorazowego zakupu zamiast podpisania długoterminowego planu abonamentowego – subskrypcji. Po drugie, musi być w pełni świadomy, że kupuje programy w wersjach mniej rozwojowych, całkowicie funkcjonalne, ale pozbawione wsparcia w chmurze, a za następne godne uwagi aktualizacje będzie musiał osobno zapłacić.

Po trzecie wreszcie, co zwykle najpewniej decyduje o wyborze Office 2019, decyzja o kupnie to decyzja wiążąca na lata. Mowa tu o użytkownikach, którzy potrzebują pełnej i oryginalnej wersji danego programu bądź całego ich pakietu, i wiedzą już w dniu zakupu, że aktualizacje nie będą im potrzebne do bezproblemowego wykonywania swojej pracy. Jeśli wszystkie trzy zmienne zostają spełnione, to pakiet Office 2019 jest doskonałym wyborem, gdyż oferuje pełną funkcjonalność w pracy, a przy tym względną niezależność od dostawcy oprogramowania. Jeśli jednak myślimy rozwojowo, to przyszłość stoi pod znakiem chmury oraz opłat abonamentowych, czy nam się to podoba, czy nie.