Sposoby na promowanie bloga

Każdy kto zakłada bloga chce, aby był on jak najczęściej odwiedzany oraz czytany przez użytkowników. Wbrew pozorom nie jest to taka łatwa sprawa, szczególnie Patrząc ile w internecie jest martwych blogów lub blogów świecących pustkami. Napisanie czegoś na blogu i dodanie tego to dopiero pierwszy krok, potem należy dołożyć starań, aby ludzie dowiedzieli się o naszym blogu i zaczęli na niego wchodzić. W tym celu należy blog zacząć promować. Istnieje wiele sposobów na promowanie bloga, a oto kilka z nich:

  1. Płatna promocja bloga

Najprostszy, ale też płatny sposób na promowanie bloga. Ten sposób umożliwia promowanie na kilka sposobów. Można zapłacić firmie, aby promowała blog, można dodać gdzieś reklamę, można też zapłacić popularnej osobie, aby wspomniała o naszym blogu. Facebook i Instagram to razem największe medium społecznościowe skupiające setki milionów ludzi, dlatego wielu decyduje się właśnie tam zapłacić za reklamę swojego bloga.

  1. Promowanie bloga w mediach społecznościowych

Wspomniałem już już o Facebooku i Instagramie, można tam też promować na własną rękę za darmo na przykład na grupach lub stronach. W przypadku profilu Instagramowego, da się go bardzo szybko wypromować a potem kierować z niego ruch na swojego bloga. Koniecznie sprawdź artykuł serwisu Instabaza w którym wymienione są 10 sposobów na szybkie lajki na Instagramie. Dbanie o każdego posta może przynieść niespodziewane efekty dla całego profilu. Jednak nie samym Facebookiem i Instagramem człowiek żyje. Są też inne miejsca gdzie można promować bloga. Jest jeszcze popularny Twitter, reddit, pinterest, VK, Google+, Instagram i kilka innych mniej popularnych mediów społecznościowych. Oczywiście najlepiej jest mieć kogoś kto ma duże rozbudowane medium społecznościowe lub stronę, lecz niewielu ludzi ma taki komfort najczęściej wszystko trzeba osiągnąć samemu.

  1. Promowanie bloga na innych stronach i forach tematycznych

Najważniejsza zasada nic na siłę, jeśli prowadzimy blog o grach, to nie warto iść do bloga o tematyce motoryzacji, czy podróży i tam zostawiać link do swojego bloga. Można się promować w ten sposób, ale trzeba to robić rozważnie. Dodanie linku powinno wynikać z dyskusji, a link powinien zostać dodany naturalnie, a nie na siłę. Dyskutując np. na forum można dodać link do swojego bloga. Zwykły czysty link bez żadnego komentarza, czy wcześniejszej dyskusji raczej nie będzie „ciepło” odebrany. Najpierw rozmowa, a potem można przedstawić ludziom swojego bloga, oczywiście zgodnego z tematem forum i dyskusji.

  1. Współpraca z innymi blogami

Korzyści dla obu stron. Może to się odbywać np. na zasadzie, że jeden bloger wspomni o innym na swoim blogu. Im większa liczba osób współpracujących tym łatwiej o nowych użytkowników.

  1. Pozycjonowanie w wyszukiwarce

Niby oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina, nie potrafi lub nie przywiązuje większej wagi. Oczywiście wszystkie wyżej wymienione sposoby, które zapewniają nowych użytkowników wspomagają pozycjonowanie, ale to nie oznacza, że można zaniedbywać inne sposoby pozycjonowania bloga. Im lepiej i skuteczniej blog jest pozycjonowany, tym będzie wyżej w wyszukiwarce, a to oznacza kolejnych nowych użytkowników. Jak już wspomniałem prowadzenie bloga to wcale nie taka prosta sprawa. Napisanie i dodanie czegoś to dopiero pierwszy krok, potem przychodzi czas na kolejne nie rzadko trudniejsze i bardziej czasochłonne.