SEO, czyli działania mające na celu optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek to kwestia, o której nie powinien zapominać żaden właściciel witryny. Jakie dokładnie czynności pozwalają zoptymalizować stronę internetową? Ile kosztuje SEO? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) to ogół działań mających na celu optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Oczywiście w obecnych czasach SEO wykonuje się głównie z myślą o algorytmie Google, ponieważ jest to wyszukiwarka o zdecydowanie największym znaczeniu. W jakim celu optymalizuje się stronę? Przede wszystkim po to, by poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie zwiększyć ruch organiczny na stronie. Warto również mieć świadomość, że SEO klasyfikowane jest jako działania długofalowe, jednak czasami nawet wprowadzenie drobnych zmian pozwala przynieść zauważalne efekty.

Strategie SEO – optymalizacja wewnętrzna oraz zewnętrzna

Optymalizacja SEO powinna być przeprowadzona zgodnie z przyjętą wcześniej strategią. W tym celu wyróżnia się działania, które zaliczają się do:

– optymalizacji on-site, która jest wykonywana bezpośrednio na pozycjonowanej stronie internetowej i wpływa zarówno na szybkość jej działania, jak i użyteczność dla odwiedzających;

– optymalizacji off-site -czyli czynnościach podejmowanych poza obrębem danej witryny, czyli m.in. w mediach społecznościowych, czy na serwisach zewnętrznych.

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie obu strategii, ponieważ tylko kompleksowe działania są w stanie wypozycjonować stronę na wysokie pozycje w Google.

Jakie czynności wykonuje się w celu zoptymalizowania strony pod kątem SEO?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie zoptymalizowanie strony pod kątem SEO wymaga podjęcia szeregu czynności, które wykonuje się zarówno w obrębie własnej witryny, jak i poza nią. Zanim jednak do tego przejdziemy istotne jest wykonanie audytu SEO, czyli analizy, która pozwala dokładanie prześwietlić obecny stan strony internetowej oraz wskazać elementy, które wymagają poprawy. W celu optymalizacji należy natomiast skupić się na poprawie technicznego działania strony, doborze właściwych słów kluczowych oraz zamieszczaniu wartościowych treści.

Optymalizacja działania strony

Jednym z najważniejszy aspektów SEO jest z pewnością poprawa technicznego działania strony. Chodzi przede wszystkim o skrócenie czasu ładowania, czy zbudowanie intuicyjnego menu, które pozwoli sprawnie poruszać się po witrynie. W dzisiejszych czasach bardzo istotna jest również responsywaność na urządzeniach mobilnych, co również docenia Google.

Dobór słów kluczowych

Przed rozpoczęciem optymalizacji treści zamieszczonych na stronie warto określić słowa kluczowa na jakie zamierzamy ją pozycjonować. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jakich słów użyje użytkownik, który będzie chciał znaleźć naszą stronę w wyszukiwarce lub poszukuje tego typu produktów lub usług. Ważne jest również, by zamieszczać na stronie odmienione słowa kluczowe, wyrażenia bliskoznaczne oraz słowa kluczowe długiego ogona.

Optymalizacja dotychczasowych treści

Po określeniu słów kluczowych można przejść do optymalizacji treści, które już znajdują się na stronie. Należy przede wszystkim edytować je pod kątem dodania słów kluczowych, które powinny znaleźć się również w tytułach artykułów, czy nagłówkach. Warto jednak pamiętać, że treści muszą być wartościowe dla użytkownika, w związku z czym słowa kluczowe powinny być użyte w naturalny sposób. Oprócz tego warto do każdego artykułu dodać meta opisy.

Tworzenie nowych treści

Działania SEO nie kończą się oczywiście na optymalizacji dotychczasowych treści, ale wymagają również publikacji nowych. W tym przypadku warto tworzyć je zgodnie z regułami SEO oraz z zastosowaniem określonych wcześniej słów kluczowych, co sprawi, że nie będzie trzeba optymalizować ich w przyszłości. Oczywiście najważniejsza zasada to użyteczność dla użytkownika, co jest priorytetem w Google.

W kontekście działań poza obrębem własnej witryny warto skupić się przede wszystkim na linkbuildingu, działaniach PR, czy aktywności w social mediach, co pozwoli kierować do witryny nowych użytkowników, a co za tym idzie wskaże algorytmowi Google, że jest ona użyteczna.

Ile kosztuje SEO?

Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym ile kosztuje optymalizacja SEO. Trudno jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od wielkości witryny, jej obecnego stanu, czy zamierzonego efektu. Na koszt SEO wpływa z pewnością również rodzaj działań, które należy podjąć. Może bowiem wystąpić sytuacja, w której strona jest odpowiednio zoptymalizowana wewnątrz, ale wymaga podjęcia działań zewnętrznych. Czy optymalizację pod kątem SEO można wykonać samodzielnie? Oczywiście, że tak, jednak mogą to zrobić osoby, które dysponują odpowiednią wiedzą. Nauka na własnych błędach może być kosztowna, ponieważ niewłaściwe działania zamiast podnieść pozycję strony w Google, mogą przynieść odwrotne skutki. Oczywiście samodzielna optymalizacja również nie musi być darmowa, ponieważ za wiele działań zewnętrznych należy zapłacić, np. publikacja artykułu z linkiem na portalu zewnętrznym.

Podsumowując należy stwierdzić, że optymalizacja strony pod kątem SEO jest bardzo istotna, ponieważ pozwala osiągnąć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, co za tym idzie trafić do większej liczby odbiorców. W związku z tym nie warto zwlekać z jej przeprowadzeniem.