Czy Internet na kartę bez limitu jest opłacalny? Na pierwszy rzut oka trudno z tym polemizować. Skoro jakaś oferta jest nielimitowana, w teorii trudno ją przebić. W praktyce można jednak mieć inne zdanie, ponieważ przy wyborze Internetu decydują różne kryteria. O tym wszystkim przeczytasz w poniższym poradniku, który kierujemy do każdego, kto zastanawia się nad opłacalnością ofert operatorów działających na polskim rynku.

Internet na kartę – zalety i wady

Internet na kartę stanowi alternatywny wybór wobec stałego łącza w ramach Internetu stacjonarnego. Nie chodzi tylko o to, żęby mieć dostęp do sieci na smartfonie czy tablecie, ale również dzielić się nim w ramach domowej lub firmowej sieci Wi-Fi. Służą do tego specjalne routery, w których umieszczasz kartę SIM. To bardzo wygodne, bo posiadając Internet na kartę, możesz mieć go zawsze przy sobie – choćby pracując w różnych miejscach albo na wakacjach.

Należy jednak uwzględnić fakt, że Internet stacjonarny, szczególnie w technologii światłowodowej, zapewnia stałe i bardzo szybkie połączenie. Stabilność i prędkość łącza to kryteria, na które zwracają uwagę w pierwszej kolejności gracze czy miłośnicy strumieniowego odtwarzania muzyki lub filmów. Dlatego te grupy klientów skłaniają się raczej w pierwszej kolejności ku internetowi stacjonarnemu, bo Internet na kartę nie daje tej samej przepustowości.

Osobną kwestią do rozstrzygnięcia jest pakiet danych. Internet stacjonarny ma ten atut, że jest nielimitowany. Można całymi dniami korzystać z sieci i nie zastanawiać się, czy „pula” Internetu w danym miesiącu aby przypadkiem nie jest na wyczerpaniu. Inaczej jest przy Internecie mobilnym, na kartę. Operatorzy limitują go bowiem do konkretnego pakietu – np. 10 albo 20 GB na miesiąc. Po jego całkowitym wykorzystaniu możesz wykupić dodatkowy transfer, ale to mnoży koszty i zmusza do dodatkowego wysiłku.

Czasami można natknąć się na oferty w rodzaju „Internet na kartę bez limitu”. To możliwe? Cóż, w pewnym sensie tak. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym polega haczyk w tej, skądinąd atrakcyjnie brzmiącej, ofercie.

Internet na kartę bez limitu – czy aby na pewno?!

W pewnym sensie oferty poszczególnych operatorów, czyli Play, Plus, T-Mobile oraz Orange, praktycznie zawsze zapewniają nielimitowany dostęp do Internetu mobilnego. Istnieje jednak techniczne ograniczenie, które zniechęca do korzystania z tej formuły.

Wyobraźmy sobie, że wykupujesz kartę pre-paid z pakietem danych 10 GB lub posiadasz abonament ze stałą pulą 30 GB a miesiąc. W obu przypadkach umowa jest najprawdopodobniej skonstruowana w ten sposób, że po przekroczeniu wskazanego limitu Internet jest nadal dostępny. Jest jedno „ale” – prędkość połączenia spada radykalnie, do poziomu np. 1 Mbit/s, co w praktyce oznacza bardzo wolne ładowanie danych, nieprzystające do współczesnej technologii.

Teoretycznie masz zatem Internet bez limitu, ale praktycznie po wyczerpaniu określonego pakietu prędkość jest na tyle niesatysfakcjonująca, że i tak musisz wykupić dodatkowy transfer, żeby cieszyć się optymalnym transferem.

Internet na kartę może być bardzo opłacalnym wyborem – pod warunkiem że w korzystnej cenie otrzymujesz pakiet danych, który odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom związanym z hobby czy pracą. Aktualne porównanie ofert znajdziesz na stronie https://komorkomat.pl/. Nie przepłacaj za Internet na kartę i sprawdź, jak wiele oszczędzasz dzięki zestawianiu propozycji operatorów!