CSS, HTML, JS, PHP, PYTHON, RUBY, …

Do tworzenia stron www wykorzystuje się przeróżne języki programowania i różne środowiska. Najprostsze strony wymagają jedynie znajomości HTML (aktualnie w wersji 5.2: https://www.w3.org/TR/html52/).

Najprostsza strona www to jeden plik z dosłownie jedną linijką kodu (<!doctype html><html><body>witaj świecie</body/></html>).

Cała reszta może być pomocna, aby strona ładnej wyglądała (front-end) i aby była bardziej dynamiczna, czyli z możliwością logowania, dopisywania użytkowników do bazy danych, etc. (back-end).

Jeżeli chcemy się skupić na wyglądzie strony i zostać front-endowcami powinniśmy zapoznać się z CSS i JS.

Jeżeli chcemy zadbać o back-end, mamy do wyboru PHP, Pythona, Ruby.

Jeszcze do niedawna większość stron powstawała w PHP, ale to się powoli zmienia i aktualnie coraz więcej stron powstaje w Pythonie. Język ten staje się ogólnie coraz bardziej popularny (jest stosunkowo prosty do nauczenia, również do tworzenia sztucznej inteligencji) i ponieważ przy jego pomocy możemy zarówno zbudować stronę jak i całą aplikację, która ma być na danej stronie dostępna, dla wielu osób korzystanie z Pythona do budowania stron jest bardzo atrakcyjne.

Ułatwieniem dla osób zainteresowanych budowaniem stron w Pythonie są różne frameworki: Flask (bardzo dobry dla prostych stron), Django (dla rozbudowanych serwisów), etc.. Dzięki nim tworzenie stron staje się bardzo proste i efektywne.

Osobiście wydaje mi się, że to Python wygra na dłuższą metę jeśli chodzi o back-end, ale nie jest to jeszcze przesądzone.