Drupal, Joomla i WordPress to tak zwane CMS-y, czyli systemy zarządzania treścią (content management systems) strony www. A mówiąc w prostych słowach jest to oprogramowanie pozwalające w łatwy sposób stworzyć własną stronę www oraz bez problemów (no, prawie ;)) nią później  administrować.computerCMSy pozwalają tworzyć proste i rozbudowane strony internetowe bazując na pewnych szablonach przygotowanych specjalnie dla danego CMSu. Każdy CMS ma własne szablony.

O ile przy samodzielnym tworzeniu strony od podstaw w HTML i PHP trzeba się dobrze znać na kodowaniu, o tyle przy tworzeniu stron w oparciu o CMSy, wystarczy znać się ogólnie na korzystaniu z programów komputerowych, ponieważ CMSy wyposażone zostały w interfejsy pozwalające w bardzo nieskomplikowany sposób zarządzać treścią strony www.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądają poszczególne CMSy, zerknijcie na strony tych najpopularniejszych:

Drupal:

wersja angielska: https://www.drupal.org/

lub

wersja polska: https://localize.drupal.org/translate/languages/pl i http://www.drupal.pl/

Joomla:

wersja angielska: https://www.joomla.org/

lub

wersja polska: http://www.joomla.pl/

WordPress:

wersja angielska: https://wordpress.org/

lub

wersja polska: https://pl.wordpress.org/

Jeżeli chcecie zobaczyć jakie inne systemy zarządzania treścią istnieją i porównać je między sobą, możecie odwiedzić Wikipedię, gdzie wypisane macie ponad 100 różnych CMSów: https://pl.wikipedia.org/wiki/Por%C3%B3wnanie_system%C3%B3w_CMS