Na większości blogów dotyczących webdesignu pojawiają się ostatnio prognozy na 2017. Jest wśród nich zarówno zwiększenie wykorzystania najnowszych technologii jak sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość, jest też powrót do głębi w tworzeniu stron. Wybrałem dla Was kilka interesujących spostrzeżeń i przewidywań, które mogą się przydać.

stronawww

Wirtualna rzeczywistość a strony www

Podobno 2017 nie będzie jeszcze tym rokiem, w którym wirtualne strony www zdobędą panowanie nad światem web designu. Powód jest prosty – urządzenia VR wymagają zbyt dużego wysiłku od użytkownika, aby stać się tak popularne jak np. smartfony. Innymi słowy – nikt nie będzie zakładał gogli VR, żeby zamówić pizzę czy hamburgera, w związku z tym na razie nie trzeba się zbytnio przejmować tą technologią.
Aczkolwiek, przyszłościowo patrząc, może dla hamburgera nie założymy gogli, ale już, żeby sprawdzić jak będziemy wyglądali w konkretnych ciuchach lub za kierownicą wymarzonego samochodu, być może. Tego typu możliwości na pewnych stronach www będą więc niewątpliwie zaletą. Ale, to pewnie dopiero za rok lub dwa (lub trzy), bo najpierw jeszcze samo VR musi się i na świecie i w Polsce przyjąć.

Sztuczna inteligencja a strony www

Będzie wykorzystywana coraz częściej do analizy zachowań użytkowników i analizy skuteczności poszczególnych elementów strony. Póki co nie ma jeszcze dobrego systemu, który można byłoby polecić, więc Analytics Google pozostanie pewnie głównym narzędziem do pracy analitycznej. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie, żeby „one” (w domyśle: roboty, AI) nie zabrały nam pracy zbyt szybko.

Powrót do głębi

W ostatnich latach wiele stron internetowych powstało jako strony płaskie, do końca nie wiem dlaczego, ale wielu osobom się one podobają. Podobno w 2017 nastąpi powrót do stron operujących w trzech wymiarach. Warto wziąć to pod uwagę przy projektowaniu stron.

Panowanie nad przestrzenią

2017 ma być też rokiem, w którym projektanci coraz bardziej zaczną panować nad przestrzenią strony i przy pomocy tej przestrzeni będą kontrolowali ruchy użytkowników. Innymi słowy, obraz i tekst pojawi się dokładnie tam gdzie należy, aby użytkownik te właśnie elementy strony zauważył w momencie, w którym będzie już wystarczająco zainteresowany stroną (co nastąpi dzięki operowaniu pustą przestrzenią na stronie). Operowanie przestrzenią i obrazem nie jest niczym nowym, ale z wykorzystaniem najnowszych technologii może zostać użyte dużo bardziej precyzyjnie.

Treść królem i królową Internetu

Ponieważ wyszukiwarki stawiają coraz większe wymagania stronom internetowym, aby je wysoko indeksować, treść, która znajdzie się na stronach www może mieć kluczowe znaczenie w 2017 roku. Nie jest to może element web designu, aczkolwiek wpływa na ten. Skoro treść jest ważna, trzeba bowiem znaleźć dobry sposób, aby tę treść na stronie umieścić tak, aby nie tylko przyciągała roboty indeksujące, ale także użytkowników korzystających ze strony. Panowanie nad treścią będzie więc kluczowe w 2017 roku.