Wraz z rozwojem e-commerce firmy sprzedające swoje produkty w internecie zaczęły zwracać większą uwagę na to, jak pakowane są produkty. Ten lekceważony dawniej obszar dzisiaj zyskuje na znaczeniu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Sprzedaż online – co jest ważne?

Z każdym rokiem rośnie popularność zakupów przez internet, a wraz z tym zainteresowaniem panuje też coraz większa konkurencja. Wiedzą o tym dokładnie przedsiębiorcy działający w branży online. Muszą bardzo się postarać, aby trafić ze swoimi produktami do klientów. A jeśli już im to się uda muszą pozostawić dobre wrażenie, żeby konsumenci wrócili kolejny raz i zachęcili też swoich bliskich do zakupów w danym sklepie. Podstawą jest oczywiście produkt zgodny z opisem, który można kupić w konkurencyjnej cenie. Równie ważna jest dobra obsługa.

Niemniej istotne jest to, w jakim opakowaniu przesyłamy zamówione towary. Pudełka kartonowe w e-commerce nie powinny być dodatkiem, na jaki nie zwraca się dużej uwagi. Zyskują na znaczeniu w oczach klientów. Prowadząc więc firmę w internecie, koniecznie powinniśmy podejść poważnie do tego zagadnienia.

Opakowania – jakie powinny być?

Najważniejszym zadaniem materiałów opakowaniowych jest oczywiście zabezpieczenie zawartości paczki. Muszą więc być one wykonane z wytrzymałych materiałów, co odnosi się zwłaszcza do jej wierzchniej, osłaniającej produkt, warstwy, która musi wykazywać odporność na różne uszkodzenia, np. mechaniczne. Ale zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń przedmiotów w transporcie to nie jedyne, czym powinny się charakteryzować opakowania. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że muszą prezentować się estetycznie, co dobrze świadczy o sprzedawcy. Odpowiednie opakowania zwiększają też rozpoznawalność marki, zwłaszcza jak wybierane są spersonalizowanie rozwiązania, zaprojektowane spójnie z identyfikacją wizualną danej marki. Oczywiście ma to bezpośrednie przełożenie na zadowolenie klientów, co każdej firmie w branży e-commerce zapewnia nie tylko zyski finansowe, ale i wizerunkowe.

Jak pakować produkty? Ważne uwagi

Jeśli prowadzimy biznes online i chcemy zdobyć przewagę konkurencyjną, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby pudełka kartonowe i inne opakowania były precyzyjnie dopracowane pod każdym względem, szczególnie w odniesieniu do jakości materiału, jego dopasowania do zawartości, jak również estetycznego wykończenia. Należy się postarać, żeby wybierać opakowania, które są idealnie dobrane do zawartości, pod względem kształtu i wielkości. Takie pakunki prezentują się zdecydowanie lepiej, ale co równie ważne – dzięki niższej wadze przesyłki i mniejszemu zużyciu materiałów pakowych, koszt transportu jest niższy.

W branży e-commerce funkcjonują już praktycznie wszystkie typy działalności, oferujące różnego rodzaju produkty. W zależności od tego, co wysyłamy, musimy wybrać odpowiedni rodzaj opakowania. Czasem lepiej sprawdza się twardy, sztywny karton, czasem wystarczy koperta bądź foliowa torebka. Wiemy już, jak powinno prezentować się opakowanie pod względem wytrzymałości i dopasowania do zawartości – odpowiedzmy sobie teraz na pytanie o jego wygląd. Lepiej zrezygnować z dodatkowych ozdobników i postawić na minimalizm. W dzisiejszych czasach coraz silniejszym trendem są eko-opakowania, czyli takie, do produkcji których nie wykorzystuje się wiele zbędnego materiału.

Widzimy więc, iż jest kilka zasad, o których warto wiedzieć, by opakowania rzeczywiście spełniały swoje najważniejsze – praktyczne i estetyczne – funkcje.