Profesjonalne osuszacze powietrza służą uzdatnianiu sprężonego powietrza poprzez usunięcie z niego wody i pary wodnej emitowanych przez sprężarkę. To niezwykle istotne, by skutecznie pozbyć się wilgoci, która mogłaby prowadzić do wielu strat w całej instalacji. Ich zastosowanie jest więc niezbędne dla prawidłowego działania wybranego układu. Przekonaj się, jakie rodzaje osuszaczy powietrza możesz wybrać i który model będzie najlepszy dla twojego przedsiębiorstwa.

Osuszacze do sprężonego powietrza – po co je stosować?

osuszacze do sprężonego powietrza

 

Osuszacz powietrza skutecznie i w sprawny sposób usuwa wodę i parę wodną z powietrza emitowanego przez sprężarkę. Pozwala więc pozbyć się z instalacji wilgoci, która mogłaby doprowadzić do jej zniszczenia. To właśnie ona staje się bowiem przyczyną powstawania korozji czy zamarzania przewodów – dochodzi więc do skomplikowanej awarii i dużych strat.

Osuszacze do sprężonego powietrza zastosowane w instalacji mogą skutecznie zapobiegać dużym zniszczeniom i dodatkowym kosztom. Dzięki nim nie dochodzi do przerywania produkcji czy konieczności serwisowania któregokolwiek z elementów układu. Warto pamiętać, że w najbardziej skomplikowanych sytuacjach wilgoć obecna w instalacji mogłaby doprowadzić nawet do jej całkowitego zniszczenia i konieczności zakupu zupełnie nowego sprzętu – osuszacz powietrza może więc chronić przed dużymi stratami finansowymi.

 

 

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Osuszacze powietrzaOsuszacze do sprężonego powietrza istotnie się między sobą różnią i ich wybór nie jest wcale łatwy. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę? Na pewno jednym z najważniejszych czynników jest norma ISO 8573-1 – dzięki niemu odseparujesz z szerokiego wachlarza dostępnych opcji wyłącznie te, które będą właściwe dla twoich potrzeb.

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy wybierasz osuszacz powietrza? Skonsultuj ze specjalistą także wydajność kompresorów. Rodzaj sprężarki ma ogromne znaczenie – warto zdawać sobie sprawę, że generują one różne ilości par olejowych oraz powietrze o zróżnicowanej temperaturze. Niezwykle ważny jest również zakres temperatury pracy – zarówno otoczenia, jak i sprężonego powietrza. W przypadku wystąpienia niezwykle wysokich temperatur, niektóre osuszacze powietrza nie będą spełniać swojego podstawowego zadania, a nawet może dojść do ich uszkodzenia.

 

Osuszacze do powietrza

Użytkownicy powinni wziąć pod uwagę także wymagany punkt rosy, zużywaną ilość sprężonego powietrza, maksymalny strumień powietrza. Nie bez znaczenia pozostają również minimalne ciśnienie robocze i maksymalna temperatura na wlocie. Osuszacze powietrza różnią się między sobą także wydajnością, spadkiem ciśnienia czy kosztami eksploatacji. Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę też bardzo praktyczne kwestie: pobór prądu czy wymiary urządzenia.

 

Gdy więc zagłębimy się w poszczególne parametry, okazuje się, że osuszacze powietrza bardzo się między sobą różnią i wybór jednego urządzenia może być naprawdę trudny. Z tego względu warto postawić na współpracę z profesjonalistami. Rekomendujemy skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów z firmy Inter Trade, którzy od lat zajmują się doborem i sprzedażą elementów pneumatycznych.

 

Osuszacze do powietrza – rodzaje

Warto pamiętać, że osuszacze do sprężonego powietrza mogą różnić się nie tylko poszczególnymi parametrami, o których wspominaliśmy wyżej. Wyróżniamy również kilka ich rodzajów, wśród których najpowszechniejsze są: osuszacze chłodnicze, osuszacze adsorpcyjne i osuszacze tandemowe.