Kuchnie rustykalne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony osób urządzających domy i mieszkania lub planujących ich remont. Wiele mówi się o meblach i dodatkach przeznaczonych do tego typu aranżacji, natomiast warto pamiętać także o świadomym wyborze sprzętu AGD. 

Czym wyróżnia się styl rustykalny w kuchni?

Kuchnie rustykalne , stare drewno to podstawa

Jaki sprzęt AGD kupić do kuchni rustykalnej?

 Dodatki – ważny element aranżacji rustykalnej

Czym wyróżnia się styl rustykalny w kuchni?

Kuchnie rustykalne, a więc urządzone w stylu ludowym, wiejskim wyróżniają się przede wszystkim prostotą i wyraźnym nawiązaniami do natury. Użytkownicy wybierają ją przede wszystkim ze względu na wyjątkowe piękno, niepowtarzalną estetykę, jak również wysoką funkcjonalność. Kuchnie urządzone w stylu są niezwykle ciepłe i przytulne, bazują przede wszystkim na jasnych, pastelowych barwach. Bardzo często spotyka się tutaj drewno lub kamień. Sięga się przede wszystkim po naturalne materiały, które dopełniają całości aranżacji. Trudno wyobrazić sobie natomiast metalowe elementy w tego typu aranżacjach, bazowanie na lakierowanych meblach czy szklanych lub plastikowych dodatkach.

Kuchnie rustykalne, stare drewno to podstawa

Niewątpliwie w kuchni rustykalnej króluje przede wszystkim drewno. Trudno wyobrazić sobie meble wykonane z innego materiału niż drewna. W przypadku kuchni rustykalnej świetnie sprawdzają się ciężkie szafki, stary kredens, pastelowy stół. Meble do kuchni rustykalnej bardzo często są specjalnie postarzane – zwracają uwagę ozdobne przetarcia i postarzane uchwyty czy gałki. Do kuchni rustykalnej z powodzeniem możesz kupić meble w salonie, gdzie znajdziesz drewniane zestawy, które idealnie pasują do tego typu aranżacji. Z powodzeniem możesz bazować także na meblach zakupionych na pchlim targu lub też w salonie z używanymi meblami. Warto kupować meble przeznaczone do renowacji i dawać im drugie życie tym bardziej, że obecnie coraz łatwiej znaleźć osoby specjalizujące się w takich pracach.

Nie musisz się jednak obawiać – ten fascynujący styl i konkretne aranżacje możesz wykonać bez przerażających wydatków. Wiele mebli i elementów wyposażenia możesz kupić naprawdę w okazyjnych cenach. Liczy się tutaj przede wszystkim przemyślany projekt i dobry research miejsc, w których możesz zrobić potrzebne ci zakupy. Kuchnie rustykalne powinny wyglądać na wyrafinowane i drogie, wcale jednak bardzo kosztowne być nie muszą. Ważne, aby skupić się na stworzeniu harmonijnej kolekcji kredensu, szafy, szafek oraz stołu i krzeseł.

kuchnie rustykalne

Jaki sprzęt AGD kupić do kuchni rustykalnej?

Styl rustykalny wymaga nie tylko wyboru mebli i dodatków wykonanych z naturalnych materiałów. Nie liczy się tylko ich prosta forma i pastelowe barwy. Nie mniej istotny jest zakup sprzętu AGD – lodówki, płyty gazowej, piekarnika, okapu – który będzie harmonijnie łączył się z tymi postarzanymi meblami. W tym przypadku z dużą pomocą przychodzą gotowe zestawy np. od Lofra.pl. Kuchnie wolnostojące, jak i te do zabudowy nawiązujące swoją estetyką do klimatu poprzedniego wieku świetnie sprawdzają się w aranżacjach rustykalnych. Piekarnik lub okap wyróżniają się delikatnymi, pastelowymi kolorami. Możesz jednak z powodzeniem postawić także na te w ciemniejszych, bardziej głębokich kolorach jak burgund, czy nero matt. Stanowią one ciekawy kontrast dla beżowych mebli lub tych w kolorze złamanej bieli albo kawy z mlekiem. Świetnie komponują się także z drewnianymi meblami w mniej oczywistych kolorach, takich jak intensywny błękit.

Sprzęt AGD do kuchni rustykalnych powinien jednak wyróżniać się nie tylko kolorystyką, ale i swoją formą. Możesz wybrać urządzenia o bardziej zaokrąglonych, łagodnych formach – te w stylu retro do kuchni rustykalnej powinnny pasować idealnie. Warto także zwrócić uwagę na różnego rodzaju programatory. W kuchni rustykalnej nieco dziwnie może się prezentować panel dotykowy – lepszym rozwiązaniem będą kuchnie z eleganckimi, często celowo postarzanymi pokrętłami, które idealnie podkreślą charakter aranżacji. Większość użytkowników planujących kuchnię rustykalną decyduje się na płytę gazową. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, nie przejmuj się – na rynku znajdziesz również pasujące do aranżacji propozycje płyt indukcyjnych.

Dodatki – ważny element aranżacji rustykalnej

Wybierając dodatki do kuchni rustykalnej, masz znacznie większe możliwości niż w przypadku mebli czy sprzętu AGD. Nie musisz ograniczać się do jednego koloru, natomiast warto skupić się przede wszystkim na dodatkach wykonanych z naturalnych materiałów. Świetnie w kuchni rustykalnej będzie się prezentować drewno, kamień, bawełna, len. Akcesoria mogą mieć etniczne wzory. Dobrze prezentować się będą zestawy naczyń elegancko wkomponowane w strukturę kuchni – np. wiszący komplet patelni lub miedzianych rondli. Charakter całości podkreślą z pewnością postarzane naczynia, wiklinowe koszt, zasuszone zioła. Świetnym pomysłem są kolorowe narzuty albo lniane zasłony. Na oknie z powodzeniem możesz postawić doniczkę ze świeżymi ziołami, a na kuchennym blacie ręcznie malowaną ceramikę. Uważnie dobieraj także małe AGD – blendery, ekspresy do kawy czy roboty kuchenne także powinny wpisywać się w aranżację rustykalną.