Pomimo że zawód dietetyka jest coraz bardziej popularny, to zakładanie własnego gabinetu dietetycznego nie jest już tak oczywistą sprawą. Stąd coraz więcej dietetyków po ukończeniu studiów zastanawia się nad tym: jak założyć gabinet dietetyczny? Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja, warto zastanowić się, jakie są koszty prowadzenia i założenia własnego gabinetu dietetycznego.

Projekt zdrowie, przed rozpoczęciem swojej działalności, postanowiło zorientować się na rynku w kwestii związanej z kosztami prowadzenia i założenia własnego gabinetu dietetycznego.

 Wyposażenie gabinetu dietetycznego i zakup niezbędnych urządzeń oraz narzędzi potrzebnych do pracy

– Analizator składu ciała – ceny urządzeń wahają się od ok. 400 zł nawet do  nawet 60 000 zł. Przyjmijmy do naszej analizy koszt najbardziej popularnego analizatora – ok. 9 000 zł

– Drukarka – 400-1100 zł

– Komputer – do tego można wykorzystać prywatny komputer, ten wydatek nie jest konieczny. Jednak chcąc kupić nowy sprzęt na potrzeby firmy, potrzebujemy od 1500 do 7000 zł

– Meble do gabinetu ok. 1000-3000 zł

– Pieczątka firmowa – ok. 40 zł

– Program do układania jadłospisów – ok. 2000 zł/ rok.

– Strona internetowa – ok. 3500 zł

Koszty miesięczne związane z prowadzeniem gabinetu dietetycznego

Koszty stałe

– Abonament za internet i telefon – ok. 200 zł

– Czynsz – 600-2600 zł

– Księgowość –  ok. 300-400 zł

– Media – 300-500 zł

– ZUS – przez pierwsze pół roku istnieje możliwość skorzystania z tzw. Ulgi na Start, wówczas ponosimy jedynie koszt ubezpieczenia zdrowotnego, tj. 342,32 zł, a przez kolejne 2 lata obowiązuje ZUS preferencyjny i na chwilę obecną wynosi on ok. 600 zł. Z Ulgi na start mogą skorzystać jedynie osoby, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy lub od zakończenia/zawieszenia działalności minęło co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych.

Koszty zmienne

– Reklama/Marketing  – ok. 200-600 zł

– Materiały biurowe, papier do drukarki, płyn do dezynfekcji analizatora, woda dla klientów itp.  – ok. 60-200 zł

– Podatek dochodowy – 18-19% dochodów w zależności od przyjętej formy opodatkowania

Dodatkowe koszty, związane z prowadzeniem własnego gabinetu dietetycznego

– Koszty związane z dodatkowymi szkoleniami i ogólnie pojętym rozwojem, zalicza się do nich koszty konferencji, szkoleń, webinarów, czasopism branżowych, książek itp.

– Utrzymanie strony internetowej

Pierwotne koszty założenia gabinetu dietetycznego są niewątpliwie stosunkowo wysokie, dlatego warto dokładnie je przemyśleć.

Więcej informacji odnośnie zakładania własnego gabinetu dietetycznego znajdziesz na https://projektzdrowie.info/jak-zalozyc-gabinet-dietetyczny/