Podatki 2023 – w większości mediów ten jakże ważny temat jest już obecny od jakiegoś czasu. I nie bez powodu. Chodź mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, że jest przecież jeszcze czas na złożenie deklaracji, to jednak naprawdę nieubłagalnie wielkimi krokami zbliża się termin rozliczenie PIT 2022. Jak sobie z nim poradzić? Czy jest to bardzo trudne zadanie? Czy można w ogóle liczyć na bezpłatne wsparcie? Innymi słowy, kiedy i jak rozliczyć PIT 2023?

Czym jest PIT?

PIT – co to właściwie jest? Najprościej rzecz ujmując, to tak zwana deklaracja podatkowa (na przykład PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-36L i różne inne), w której raz do roku zostaje obliczony nasz podatek. Składamy przed właściwym urzędem skarbowym zeznanie, ile zarobiliśmy, jakie odprowadziliśmy podatki, czy musimy coś dopłacić  – a jeśli tak, to ile lub czy otrzymamy zwrot podatku, jeśli go nadpłaciliśmy i w jakiej kwocie dostaniemy ewentualny zwrot.

Jakie są terminy?

To niezwykle istotne, aby urząd skarbowy otrzymał naszą deklarację w wyznaczonym terminie. Ale jaki jest termin na rozliczenie PIT 2023? W tym roku rozliczamy podatki za 2022 rok, a według obowiązujących przepisów termin ostateczny na PIT rozliczenie 2023 przypada 2 maja 2023. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego nie 30 kwietnia 2023, skoro jest to powszechnie wszystkim znany ustawowy termin? Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta. W obecnym roku 2023 trzydziesty dzień kwietnia przypada w niedzielę, która ustawowo jest wolna od pracy. Z kolei pierwszy dzień maja 2023 to święto, także wolne od pracy, w czasie którego urzędy również są nieczynne. Z tego też względu, zgodnie z prawem, termin przesuwa się na pierwszy możliwy dzień roboczy. Tak więc 2 maja 2023 jest jak najbardziej prawidłową datą. Bezwzględnie należy jej dochować, ponieważ inaczej możemy się narazić na kary ze strony urzędu skarbowego, czego z całą pewnością nikt nie chce. Sprawy podatkowe powinniśmy zawsze traktować priorytetowo, aby uniknąć przykrych konsekwencji finansowych, a nawet karnych i stresu związanego ze spóźnieniem.

Co proponuje urząd skarbowy?

Jeśli posiadasz profil zaufany PIT, to bez problemu możesz skorzystać z ogólnodostępnej bezpłatnej rządowej propozycji rozliczenia. W tym celu trzeba odszukać w internecie rządową stronę podatki gov. To właśnie tam możliwe jest rozliczenie podatku z urzędem skarbowym. Jest to dość prosta, podstawowa opcja, dzięki której można po prostu bez większego wysiłku, ale jednocześnie bez większych korzyści wysłać e PIT do odpowiedniego, właściwie wybranego urzędu skarbowego.

 

Jak znacznie korzystniej rozliczyć swój podatek PIT?

Czy PITy 2023 można rozliczyć korzystniej? Oczywiście, że można! W sieci są dostępne rozwiązania, które bardzo ułatwiają cały proces rozliczania, a właściwie skracają go do minimum, są całkowicie darmowe, zupełnie bezpieczne i sprawdzone przez wielu internautów. Jednym z nich jest program PITax. System rozliczy twój e-PIT nawet w kilka minut. Ogromną zaletą jest to, że zadając proste pytania uwzględni w twoim rozliczeniu wszystkie ulgi, które są dla ciebie dostępne. Nie tylko zaoszczędzisz czas – w jednym miejscu zebrana jest potrzebna wiedza na temat podatków, ale pieniądze – PITax jest bezpłatny i już nie musisz korzystać z zewnętrznych usług, a także nerwy – wszystko odbywa się w krótkim czasie i przy niewielkim wysiłku.