Zamiatarki uliczne to spore, ale i kompaktowe pojazdy, które wyruszają na ulice miast po to, aby móc utrzymać je w czystości. Ich zadaniem jest zamiatanie i odpylanie ulic, usuwanie zanieczyszczeń oraz większych śmieci i odpadów, a także oczyszczanie ulic i chodników z opadniętych liści. Przyjmuje się, że regularna praca zamiatarek jest zlecana poza sezonem zimowym, a więc może się rozpocząć wczesną wiosną i skończyć późną jesienią. Poszczególne, niejako kultowe modele zamiatarek mogą pozostawać w eksploatacji bardzo długo, a poprzez  części zamienne Johnston oraz możliwość serwisowania tych pojazdów- ich żywotność jest jeszcze dłuższa.

W jaki sposób wygląda sprzątanie w praktyce?

Zamiatarki uliczne przedstawione przez firmę Terberg Matec to pojazdy bardzo dobrze wyposażone we wszystko, co potrzebne do utrzymania ulic w czystości. Jednocześnie, są one projektowane w taki sposób, aby łatwo było się nimi poruszać w przestrzeni miejskiej. Są więc pojazdami o kompaktowej formie, w przypadku których dobrą skrętność uzyskuje się na przykład przez zastosowanie przegubowej ramy.

 

Samo operowanie taką zamiatarką też powinno być komfortowe, a może to zostać zapewnione poprzez dobrze przemyślaną i wyposażoną kabinę operatorską z komputerem pokładowym oraz klimatyzacją. Kabina ta jest w dużej mierze przeszklona, tak jak i część jej podłogi bezpośrednio nad pracującymi szczotkami obrotowymi umieszczonymi na froncie maszyny. Ułatwia to bieżącą kontrolę pracy zamiatarki. Operator maszyny może także korzystać z innych udogodnień, takich jak chociażby kamera cofania.

 

Na rynku stale pojawiają się nowe modele zamiatarek z licznymi udogodnieniami czy patentami na jeszcze efektywniejsze oczyszczanie miejskich ulic, torowisk, chodników i skwerów. Pamiętajmy jednakże także o tym, że zamiatarki to solidne maszyny projektowane na lata, a części zamienne Johnston pozwalają dodatkowo przedłużać żywotność tych maszyn. Mogą one praktycznie bezawaryjnie funkcjonować przez wiele lat.