ogłoszenia megafon

Osoby, które często zamieszczają wiele ogłoszeń w sieci niejednokrotnie wpadają na pomysł dotyczący możliwości stworzenia własnego portalu, który niejako przypominałby OLX. Nie zagłębiając się za bardzo w szczegóły jego funkcjonowania, na pierwszy rzut oka wydaje się, że portal ma prostą i nieskomplikowaną strukturę. A jednak, podczas wyceny takiego projektu w firmie informatycznej szybko możemy się zorientować, że są to jedynie pozory. Dobrze jest bowiem wiedzieć już na starcie, że stworzenie takiego portalu z ogłoszeniami, który będzie całkowicie oryginalny, będzie posiadał własny, dedykowany system CMS, całkowicie spersonalizowaną grafikę oraz strukturę, to koszty sięgające kilkuset tysięcy złotych. Taka wycena zazwyczaj nie zadowala większości osób, które pytają o to jak zrobić stronę z ogłoszeniami. Najczęściej bowiem, pierwotnie takie osoby nie zdawały sobie sprawy z tego, jak może to być drogie, skomplikowane i wymagające czasu przedsięwzięcie.

Czy da się taką stronę stworzyć w mniejszej kwocie?

Wynajem mieszkań czy jakakolwiek inna sprzedaż może jednak odbywać się także w prostszy sposób- bez konieczności budowania ogromnego portalu o ogólnopolskim zasięgu. Może to być strona tworzona w oparciu o już gotowy silnik czy gotowe rozwiązanie. Oczywiście, w takim przypadku trudno silić się na oryginalność, mając świadomość tego, że korzysta się z darmowych i ogólnodostępnych szablonów. Nad tą oryginalnością można pracować z czasem, w ramach rozwoju takiego serwisu. Dodatkowo, to, że rozwiązanie jest oparte o jakiś tam już stworzony system wcale nie oznacza, że nie będzie wymagało dużej ilości pracy. Każde gotowe rozwiązanie trzeba odpowiednio dostosować, uzupełnić w treści, przemyśleć pod kątem funkcjonalności, a także… rozreklamować. Ta ostatnia rzecz naprawdę nie jest łatwa i wymaga konsekwentnych, szeroko zakrojonych działań w dłuższym dystansie czasowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to rozwiązanie tańsze od tworzenia wszystkiego od zera, a jednocześnie- nie zawsze dużo gorsze.

Zawsze warto również poradzić się kogoś doświadczonego w kwestii doboru odpowiedniego oprogramowania czy silnika do tego, co chcielibyśmy stworzyć. Oprócz darmowych rozwiązań dla sklepów internetowych czy silników do stron CMS, istnieje także wiele rozwiązań abonamentowych lub częściowo płatnych, które dają nam możliwość stworzenia dokładnie tego, o co nam chodziło. Nawet w przypadku konieczności poniesienia takich kosztów, będą one nieporównywanie mniejsze od programowania wszystkiego od zera.