Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, jednak nie zapomina o swoich korzeniach. Język programowania PHP ma już 27 lat i nadal jest aktualizowany. Chcesz pracować jako programista? Zobacz, czy warto wiązać swoją przyszłość z PHP.
PHP – język programowania, który zrewolucjonizował internet
PHP – pierwotnie Personal Home Page, dziś PHP Hypertext Preprocessor. Powstał aż dwadzieścia siedem lat temu, a więc jak na branżę IT, całkiem dawno. Mimo to nadal jest udoskonalany i chętnie wykorzystywany przez programistów oraz twórców witryn internetowych.
Ojcem PHP był Rasmus Lerdorf. Intencją jego pracy było ułatwienie śledzenia liczby odwiedzin na stronach internetowych. Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i już po kilku latach stał się wspólnym dziełem programistów na całym świecie. Jest oprogramowaniem open source, co oznacza, że każdy ma swobodny dostęp do jego kodu źródłowego.
PHP zmienił sposób modyfikowania stron internetowych, mocno go automatyzując. Przed jego powstaniem każda zmiana w witrynie (np. dodanie zdjęcia), wymagała ręcznej ingerencji w kod strony. Z oczywistych powodów mogła to robić tylko garstka najbardziej zaawansowanych użytkowników. Skryptowy język PHP pozwolił na wprowadzanie zmian na stronach internetowych osobom, które nic nie wiedzą o programowaniu. To dzięki niemu mogliśmy np. obserwować bardzo intensywny rozwój blogosfery i e-commerce.
Gdzie znajduje zastosowanie PHP?
PHP współcześnie wykorzystuje się przede wszystkim do kodowania stron internetowych. Końcowy użytkownik może nawet nie wiedzieć, że korzysta z tak zacnego oprogramowania. Jego wykonywalność leży po stronie serwera, przeciętny internauta widzi tylko efekty, nie mając pojęcia, że w tle zachodzi modyfikacja plików na serwerze albo szyfrowanie danych.
Gdybyśmy chcieli poszukać zastosowania PHP w praktyce, to za najprostszy przykład trzeba podać wykorzystywane na stronach www formularze internetowe, np. te służące do zapisywania się na subskrypcje. Także wszelkie fora internetowe nie mogłyby istnieć bez języka programowania PHP. PHP znajduje też zastosowanie w obsłudze baz danych, ale tu potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie do ich tworzenia.
Zalety i wady języka programowania PHP
Największą zaletą PHP jest jego prostota. To język, od którego zaczynała większość wziętych programistów. Na plus trzeba zaliczyć także jego stabilność, szybkość, niezależność i otwarty kod źródłowy.
Język PHP jest bardzo łatwy do nauki, na co niewątpliwie wpływa przejrzystość kodu. Nie bez znaczenia jest też wsparcie społeczności PHP. Ten bardzo popularny język udostępniany na zasadzie open source doczekał się bowiem rzeszy użytkowników na całym świecie, którzy chętnie wymieniają się doświadczeniami i współpracują przy kolejnych projektach. W internecie dostępnych jest dużo bibliotek i interfejsów graficznych, z których można korzystać.
Na plus trzeba zaliczyć też możliwość współpracy z różnego typu serwerami i silnikami baz danych.
Czy PHP ma wady? Niewielkie, ale ma. O ile jego podstawy są bardzo proste, to znajomością najbardziej zaawansowanych funkcji może pochwalić się stosunkowo niewielka grupa deweloperów. Oni też zarabiają najwięcej.
Sceptycy języka programowania PHP wskazują też, że jego otwartoźródłowość jest furtką dla cyberprzestępców. Z drugiej strony twórcy PHP intensywnie pracują nad jego bezpieczeństwem i odpornością na błędy i brak logiki w kodzie źródłowym.
Czy warto poznać skryptowy język programowania PHP?
To pytanie powinny zadać sobie osoby, które swoją przyszłość wiążą z branżą IT. Przy czym oczywiste jest, że odpowiedź musi być twierdząca. Bez znajomości PHP trudno wyobrazić sobie efektywną pracę programisty lub administratora bazy danych. Także web developer musi znać język PHP, by efektywnie tworzyć strony internetowe.
Czy warto? Z zawodowego punktu widzenia na pewno tak. Branża IT obecnie rekrutuje bardzo intensywnie, bardzo mocno też się rozwija. Można śmiało założyć, że w najbliższych dziesięcioleciach zatrudnienie w tej gałęzi gospodarki wzrośnie kilkukrotnie. Żaden programista nie będzie narzekał na brak zatrudnienia.
Ile zarabia programista PHP i gdzie szukać pracy?
W tej branży to nie ludzie szukają pracy, tylko praca szuka człowieka. Widać to wyraźnie choćby na stronie https://www.gowork.pl/praca/php;st. Tu zebrano oferty pracy dla programistów z całej Polski. Niewątpliwie zaletą pracy w charakterze programisty jest możliwość świadczenia jej zdalnie, co znacznie poszerza możliwości znalezienia zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Warto zaznaczyć, że chociaż zawód programisty ciągle postrzegany jest jako typowo męski, w branży tej pracuje coraz więcej kobiet i do nich także skierowane są oferty pracy.
Zarobki w branży IT należą do jednych z najwyższych w Polsce. Programiści nie mogą narzekać ani na brak pracy, ani na niskie płace. Tu po raz kolejny warto spojrzeć na wspomnianą wyżej stronę z ofertami pracy. Początkującym programistom proponuje się zarobki rzędu 3500 – 8000 zł. Doświadczony programista może liczyć na co najmniej dwukrotność stawki.
Wynagrodzenie w tej branży, podobnie jak w innych, podlega regionalizacji. Najwyższe stawki oferowane są w Warszawie. Tu górna granica sięga dwudziestu tysięcy złotych, jednakże można przypuszczać, iż w drodze negocjacji da się ją podnieść.