Dwa najczęściej spotykane inteligentne algorytmy, które mogą nam pomóc w rozwijaniu naszej strony to chatboty, które pozwalają na interakcję z użytkownikami 24 godziny na dobę oraz analizatory zachowań użytkowników, które pozwalają udoskonalać stronę dla przyszłych użytkowników.

W dzisiejszych czasach stworzenie chatbota nie jest już specjalnie wymagającym zadaniem, a jeżeli prowadzimy stronę w oparciu o np. WordPressa, możemy wręcz skorzystać z gotowców – wtyczek (https://wordpress.org/plugins/tags/chat-bot/), przy których nasze zadanie często kończy się na tym, że będziemy wpisywali potencjalne scenariusze rozmów (czyli jakie pytanie mogą zadać odwiedzający naszą stronę oraz jak powinna brzmieć odpowiedź). Dzięki temu, że będą to uczące się algorytmy, jesteśmy w stanie sprawić, że nasz chatbot nauczy się też odpowiadać w odpowiedni sposób nie tylko na te konkretne pytania, które mu przedstawimy, ale także na pytania, które dotyczą tej samej intencji.

Przykładowo, możemy podać chatbotowi pytanie: 'jaki prezent najlepiej kupić cioci na imieniny?’ oraz 'co kupić cioci na imieniny?’ i przypisać oba pytania do intencji: 'prezent dla cioci na imieniny’, a chatbot będzie w stanie zaproponować odpowiedni prezent także gdy kolejna osoba spyta 'moja ciocia ma imieniny. Co jej kupić?’

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że aktualnie istniejące chatboty nie zastąpią faktycznego wsparcia ze strony człowieka, dlatego warto zadbać, aby jeżeli chatbot nie będzie wiedział jak odpowiedzieć, kierował do ludzkiej obsługi.
Kiedy uruchomimy chatbota warto też zadbać o analizę zachowań użytkowników, czyli sprawdzać czy przez to, że na stronie działa (nie całkiem idealny) chatbot ludzie zostają na stronie dłużej czy krócej, częściej czy rzadziej dokonują zakupów, etc.

Powodzenia.