Jeśli szukasz sposobu na scentralizowanie swojej pamięci masowej i udostępnieniu danych szerszemu gronu użytkowników, to system NAS jest najlepszym rozwiązaniem. Zapoznaj się z definicją i poznaj najważniejsze zalety tej technologii.
Czym jest serwer NAS?
Serwer NAS (skrót od Network Attached Storage – sieciowa pamięć masowa) to nic innego jak komputer z własnym systemem operacyjnym, który działa 24 godziny na dobę. Umożliwia magazynowanie i dostęp do danych każdej osobie połączonej do sieci. W użytku domowym NAS doskonale sprawdzi się do przechowywania zdjęć, filmików, e-booków czy filmów, ale także dokumentów czy materiałów do nauki.
W przypadku tradycyjnego systemu opartego na serwerze, należy najpierw zainstalować i skonfigurować system operacyjny oraz środowisko sieciowe. W przypadku serwera NAS wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć go do swojej sieci. Dzięki intuicyjnemu działaniu i prostocie instalacji serwery plików NAS są idealne do domu i małej firmy, w której nie ma personelu IT.
Zalety serwerów NAS
Szybkość i łatwość obsługi
Kluczowe zalety NAS to przede wszystkim szybkość i łatwość obsługi. Większość serwerów NAS jest wstępnie skonfigurowana i gotowa do pracy.
Dostępność
Serwer NAS łączy się z routerem bezprzewodowym, umożliwiając użytkownikom różnych urządzeń dostęp do plików udostępnionych lokalnie.
Łatwość rozbudowy
Serwery plików NAS są łatwe w rozbudowie. Ilość przestrzeni na dane można z czasem zwiększyć, dokładając dodatkowe dyski.
Bezpieczeństwo danych
Wybrany serwer plików do domu i firmy możesz skonfigurować tak, żeby automatycznie tworzył kopię zapasową znajdujących się na nim plików i zapisywał ją w wybranym miejscu.
Jaki serwer NAS do domu i firmy wybrać?
Serwery NAS do domu i firmy występują w wielu konfiguracjach: https://www.gigaserwer.pl/serwery-nas,128/3/27. Im lepsze podzespoły, tym wydajniejszą pracę będzie oferowało urządzenie. Mózgami NAS-ów są przeważnie procesory ARM lub x86. W zależności od potrzeb, można zainstalować w nich pojedyncze dyski lub macierze dyskowe złożone z 2 czy 4 nośników.
W serwerach NAS można łączyć ze sobą wiele fizycznych dysków twardych (HDD) i półprzewodnikowych (SSD) w celu poprawy ogólnej wydajności serwera i lepszego zabezpieczenia danych. Obudowa takich urządzeń może być wolnostojąca (typu desktop lub tower – idealne rozwiązanie w przypadku zastosowań domowych), a także dostosowana do szafy RACK.
Najbardziej zaawansowane technologicznie są serwery plików QNAP, które oferują pokaźny i ciągle rosnący wachlarz możliwości. Takie dyski sieciowe sprawdzą się w najbardziej wymagających środowiskach pracy, m.in. jako centrala IoT (Internetu rzeczy) czy sprawne narzędzie do wykonywania zautomatyzowanych czynności aplikacji sieciowych. Serwer QNAP może składać się z 8 i większej liczby dysków.
Giga Serwer – certyfikowany partner QNAP Premium
Chcesz gromadzić multimedia i dzielić je za pośrednictwem sieci domowej Wi-Fi? A może prowadzisz firmę i zależy Ci na tym, aby pliki przechowywanie na dysku sieciowym były bezpieczne, a jednocześnie dostępne dla wybranych użytkowników? Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, warto skorzystać z oferty firmy Gigaserwer, która oferuje serwery plików do domu i firmy w wielu konfiguracjach.