WIX to jedna z popularniejszych witryn pozwalających na stworzenie w prosty sposób swojej własnej strony WWW (http://pl.wix.com/website/templates)

Osobiście, nie korzystam z ich usług (wolę WordPress’a ;)), ale podobno są nieźli. W każdym razie, ostatnio zrobiło się o nich głośno za sprawą nowego podejścia do tworzenia stron – z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

artificial-intelligence-155161_1280

Oczywiście, nie stworzyli oni faktycznie sztucznej inteligencji, ale po prostu sprawniejszy system, który pozwala zminimalizować umiejętności niezbędne do stworzenia własnej strony www do umiejętności odpowiedzi na kilka podstawowych pytań: „do kogo Twoja strona ma być skierowana”, etc.

Póki co, projektanci WWW nie muszą się więc obawiać, że „złe komputery” zabiorą im pracę, a przynajmniej nie całą pracę. Z tego i podobnych systemów będą pewnie korzystali ludzie, którzy nie chcą wydać zbyt wiele pieniędzy na stworzenie swojej strony i nie chcą poznawać 'tajników’ CMS (nawet takiego jak WP, czyli raczej prostego). Pozostaje jednak jeszcze całkiem spora grupa potencjalnych klientów, którzy wybiorą tradycyjną metodę zamówienia strony u żywego projektanta. Przynajmniej na razie.

Niewątpliwie jednak, w przyszłości coraz więcej tego typu przedsięwzięć powstanie. I tak, jak już dziś mało który twórca stron www faktycznie potrafi napisać stronę w php, html z dodatkami w css, tak w przyszłości zapewne coraz mniej twórców www będzie w ogóle wiedziało jak manualnie współpracować z CMSem, gdzie szukać grafiki na stronę, czy jak dopasować grafikę do contentu. Większość tych zadań przejmą rozbudowane systemy typu „AI”, a projektanci… No właśnie, czym wtedy będą zajmowali się projektanci stron www? Być może będą oni wybierali, który z zaproponowanych przez AI projektów jest najodpowiedniejszy dla klienta z „ludzkiego” punktu widzenia. Być może ich zadaniem będzie po prostu nadzorowanie AI i wyłapywanie bugów w tworzonych przez AI stronach

Tak czy inaczej, coś się zmieni. I może się okazać, że nastąpi to wcześniej niż później. Dlatego, jeżeli ktoś pracuje jako projektant www – warto już teraz zastanowić się nad tym – jak widzi swoją pracę za 2-3 lata.

więcej o AI na WIX:

http://www.wix.com/blog/2016/06/wix-artificial-design-intelligence/

http://www.webdesignerdepot.com/2016/06/wix-announces-ai-designed-websites/