Na początek na koszt założenia i prowadzenia strony internetowej składają się:
A. Koszty fizyczne
– koszt serwera (miejsce na serwerze wirtualnym, serwer fizyczny),
– koszt domeny (.pl, .com, etc.),
– koszt certyfikatów (np. ssl),
– koszt systemu zarządzania treścią („Content Management System” – CMS),
– koszt materiałów użytych na stronie (zdjęcia, filmy, czcionki – tak, nawet za czcionki trzeba czasem zapłacić).

B. Koszty osobowe
– koszt utworzenia strony www,
– koszt prowadzenia strony www (aktualizacje treści),
– koszt promowania strony www („Search Engine Marketing” (SEM) = linki sponsorowane + optymalizacja strony dla wyszukiwarek inernetowych, czyli pozycjonowanie (SEO).

Część z wyżej wymienionych kosztów (np. koszt certyfikatów czy CMS może być wliczony w koszt serwera). Części kosztów można w zależności od tego czy np. potrzebujesz certyfikaty czy nie.

Nie napiszę tutaj ile to wszystko kosztuje, bo już koszty zakupu domeny i utrzymania strony na serwerze różnią się w zależności od Providera. A to zaledwie początek.

Najlepiej przed zdecydowaniem się na założenie strony www skontaktować się z jakąś firmą lub dwoma i spytać o te wszystkie koszty. I zdecydować czy bardziej zależy nam na cenie (kosztem będzie przykładowo rezygnacji z prowadzenia promocji przez daną firmę lub stworzenia strony www, wybrania i zakupu odpowiednich zdjęć, etc. – te rzeczy będziemy musieli zrobić sami lub zlecić je kolejnej firmie, jeśli okaże się, że zajmują one za dużo czasu w pewnym momencie) czy na czasie (będziemy mieli dużo czasu na prowadzenie firmy, ale będziemy musieli za to zapłacić jakiejś firmie, najlepiej jak najmniej przy jak najlepszych efektach).

Podsumowując, zanim zdecydujecie się na rozpoczęcie działań biznesowych w internecie sprawdźcie co Wam proponują różne firmy za takie same pieniądze. Powodzenia.