Budując dom, trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań, które będą miały wpływ na komfort życia. Jednym z nich jest umiejscowienie garażu. Każde z rozwiązań ma wady, jak i zalety. Garaż w domu – wolnostojący czy wbudowany?
Garaż wbudowany w bryłę domu – zalety
Decydując się na garaż wbudowany w bryłę budynku można mieć pewność, że nawet w najbardziej zimne i nieprzyjemne dni funkcjonowanie między domem a garażem nie będzie uciążliwe.
Dostanie się do garażu bez konieczności wychodzenia z domu to na pewno duża wygodna. Dzięki temu wszystkie prace wykonywane w garażu nie są obarczone koniecznością przemykania do garażu w dżdżysty dzień.
Jest to również bardzo ważne, gdy mamy małe dzieci. Każdy rodzic wie, że zapakowanie dzieci do samochodu nie jest łatwe. Robiąc to w garażu, zawsze mamy pewność, że dzieci nie mokną oraz nie marzną.
Trzeba jednak pamiętać, że duże wrota garażowe to straty ciepła, które mogą znacząco wpłynąć na koszt ogrzania domu lub na komfort cieplny. Temperatura w garażu zawsze będzie niższa niż w domu.
Warto pamiętać, że usytuowanie garażu w budynku to oszczędność miejsca na działce. Garaż wolnostojący zawsze jest oddalony od domu. Powierzchnia między budynkami przeważnie jest niewykorzystana. Nie ma to dużego znaczenia, gdy właściciel dysponuje dużą, przestronna działką. Na małej działce, gdzie liczy się każdy metr ziemi oszczędność działki jest bardzo ważna.
Garaż wbudowany w bryłę domu – wady
Jedną z największych wad garażu, który jest wkomponowany w bryłę domu jest konieczność sfinansowania jego budowy łącznie z budową domu. Bardzo wielu inwestorów posiłkuje się kredytem, by móc wybudować dom. Dodatkowy koszt jest często dużym problemem. Nie ma jednak możliwość wbudowania garażu wkomponowanego w bryłę budynku w późniejszym terminie. Można wyłącznie garaż dobudować do ściany budynku.
Trzeba pamiętać, że garaż często przez złodziei uznawany jest za najsłabszy punktów domu. Jest to pomieszczenie, które połączone z domem najłatwiej sforsować. Ważne jest wybudowanie zabezpieczeń, które będą uniemożliwiały lub poważnie utrudniały dostanie się do domu od strony garażu. Brama z zabezpieczeniem oraz drzwi łączące dom z garażem muszą mieć zamki, które nie będą łatwe do sforsowania.
Garaż wolnostojący – zalety i wady
Niekwestionowaną zaletą budowy garażu, który nie jest związany z bryła domu, jest możliwość rozpoczęcia inwestycji w dowolnym momencie. Nie trzeba budować go równocześnie z domem, gdy bardzo często każdy dodatkowy wydatek jest ogromnym wyzwaniem.
Garaż wolnostojący sprawdzi się na wąskiej działce, gdy wkomponowanie go w bryłę budynku okazuje się niemożliwe. Usytuowanie garażu za budynkiem może być jedynym rozwiązaniem, które pozwoli zachować estetyczny wygląd działki, a jednocześnie pozwoli na zbudowanie garażu o takich wymiarach, jakie są konieczne, by w garażu umieścić wszystkie samochody, rowery czy sprzęt ogrodniczy. Jest to rozwiązanie idealne, gdy garaż ma służyć również jako składzik.
Budując garaż wolnostojący, można pokusić się o większy budynek, który jednocześnie będzie składzikiem czy miejscem, w którym pan domu wykonuje ulubione prace. Warto jednak pamiętać, że decydując się na budynek, który ma więcej niż 35 m2 należy zgromadzić odpowiednie dokumenty. Niezbędne jest pozwolenie na budowę.
Chcąc uzyskać pozwolenie na budowę należy złożyć dokumenty u starosty. Niezbędne jest wykonanie projektu budowlanego, który może zrobić wyłącznie osoba do tego uprawniona. Starosta ma 65 dni na odpowiedź. Jak widać budowa garażu wolnostojącego wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością uzbrojenia się w cierpliwość, gdyż załatwienie niezbędnych formalności jest czasochłonne.
Projekt domu z garażem w bryle budynku i bez – cena
Kupując projekt domu jednorodzinnego MGProjekt trzeba liczyć się z kosztami od 2 000 – do 4 000 złotych. Ceny projektów domów bez garażu są niższe. Jednak nie tylko obecność garażu w bryle budynku wpływa na cenę. Bardzo duży wpływ na cenę projektu ma stopień skomplikowania budynku. Projekt domu z dachem wielospadowym będzie droższy od domu z dachem dwuspadowym.
Należy również pamiętać, że każdy projekt domu należy dostosować do wymogów działki oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Decydując się na zakup projektu domu bez garażu trzeba wiedzieć, że budowa garażu powyżej 35 m2 również wymaga projektu, więc będzie wiązało się to z koniecznością zakupu projektu w późniejszym terminie. Projekt garażu jednostanowiskowego to koszt około 800 – 1 000 złotych. Garaż na dwa samochody to cena 1 000 – 1 500 złotych. Dużo niższą cenę ma projekt wiaty samochodowej, który można kupić już za 250 – 500 złotych w zależności od ilości stanowisk.
Wybór projektu domu nie jest łatwy i na pewno jest decyzja indywidualna. Bardzo ważny jest styl życia rodziny oraz możliwości jakie daje działka. Działki o nietypowym kształcie zmuszają często właścicieli do niestandardowych rozwiązań. W takiej sytuacji budowa garażu poza bryła budynku może okazać się koniecznością.