Wśród dostępnych do rejestracji spółek w Hiszpanii, między innymi znajdziemy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na starcie istnieje również możliwość skorzystania z rejestracji jednego z jej wariantów o nazwie „nowe przedsiębiorstwo”. Sam typ spółki to jeden z popularniejszych i chętniej wybieranych wariantów, a alternatywnymi możliwościami jest rejestracja spółki jawnej bądź też komandytowej, a także spółki akcyjnej.
Podstawowe różnice związane z rodzajami spółek dostępnymi w Hiszpanii
Tak jak i w prawie polskim, spółki możliwe do rejestracji w Hiszpanii można podzielić na podmioty kapitałowe oraz osobowe. W przypadku spółek osobowych występuje się z imienia i nazwiska, dlatego ich uczestnicy są więc w dużej mierze odpowiedzialni całkowicie za losy podmiotu.
To, co przede wszystkim odróżnia spółki kapitałowe i osobowe to właśnie ta odpowiedzialność. Wygląda ona inaczej w przypadku spółek kapitałowych, gdyż tutaj sytuacja jest odwrotna. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy też spółki akcyjnej, uczestnicy takich podmiotów wchodzą do ich struktury ze swoimi udziałami. Tym samym, ich odpowiedzialność w takiej sytuacji ogranicza się dokładnie do wielkości kapitału, jaki wnieśli do spółki. Bardzo często uważa się więc, że spółki kapitałowe wiążą się z mniejszym ryzykiem od osobowych. Więcej informacji na temat tego, jak założyć firmę w Hiszpanii i kiedy założenie spółki będzie bardziej korzystne od samozatrudnienia znajdziemy na stronie – accountingservicesinspain.com.
Jak wygląda cała procedura rejestracyjna?
Zarówno w przypadku samozatrudnienia jak i rejestracji spółki, konieczne jest podążanie za odpowiednio przygotowaną procedurą, gdzie krok po kroku opisane jest, jak dopełnić wszelkich formalności w poszczególnych urzędach. Pierwszym i najbardziej wstępnym etapem jest zarejestrowanie się w hiszpańskim urzędzie i wnioskowanie o przyznanie numeru NIE. Konieczne jest również wnioskowanie o nadanie stałego lub tymczasowego Numeru Identyfikacji Podatkowej NIF. To, jakie będą poszczególne procedury zależy od rodzaju podmiotu, jaki wybierzemy.
W przypadku spółki, najczęściej trzeba się liczyć z tym, że tych formalności będzie odrobinę więcej. Trzeba wziąć pod uwagę to że spółka musi zostać potwierdzona aktem notarialnym, dlatego też koszty jej założenia będą na pewno wyższe o konieczność wniesienia opłaty notarialnej.
W przypadku spółki musimy też liczyć się z tym, że konieczne będzie wykazanie na koncie bankowym spółki kwoty kapitału początkowego. Kapitał założycielski to kwota, na którą składają się poszczególni wspólnicy, a spośród nich każdy może posiadać inne udziały w spółce. Określenie udziałów, a także władz decydujących o losach spółki ma miejsce u notariusza, kiedy przygotowana zostaje umowa spółki w formie aktu założycielskiego oraz jej statut. Chcąc uzyskać więcej informacji o tym jak założyć firmę w Hiszpanii najlepiej zgłosić się do specjalistów lub też poszukiwać informacji bezpośrednio na rządowych stronach państwa hiszpańskiego.