Podatek jest czymś, z czym nikt tak naprawdę nie chce mieć do czynienia, ale każdy – niestety – musi. Co roku każdy z nas musi złożyć pełną deklarację podatkową, wskazującą na wszystkie źródła swojego dochodu – czemu ważne jest, aby przestrzegać narzuconych przez Urząd Skarbowy terminów, składając pełne deklaracje o czasie?
Konsekwencje nierozliczenia PIT-u
Jako że rozliczanie się z własnych dochodów to obowiązek każdego z nas (w pełnym tego słowa znaczeniu), Urząd Skarbowy ma prawo egzekwowania go. Nie rozliczając się z własnych dochodów musimy zatem liczyć się z tym, że będziemy musieli zapłacić grzywnę, bądź też stanąć przed odpowiedzialnością karną skarbową (czyli możemy nawet iść do więzienia). Kary te mogą się łączyć, co oznacza, że Urząd Skarbowy jest nas w stanie ukarać grzywną, a także karą pozbawienia wolności (za zatajanie informacji o dochodzie).
Warto wspomnieć, że grzywnie możemy zostać poddani również w momencie, gdy swoją deklarację podatkową złożymy po terminie określonym w odpowiedniej ustawie, znanym znacznie wcześniej i ogólnodostępnym na stronach rządowych. Odpowiednie organy mogą nam ją również narzucić wtedy, gdy nie zwrócimy podatku, który powinniśmy zwrócić (jeśli to wynika ze składanych deklaracji). Warto więc zająć się tym porządnie, by uniknąć większych problemów.
Jak zrobić to szybciej?
Choć rozliczenie pitu może nam się wydawać czymś ciężkim, wcale takie nie musi być. Wystarczy, że przez cały rok skrupulatnie odkładamy wszystkie niezbędne dokumenty (a zatem wszelkiego rodzaju umowy i inne) w jedno miejsce, a pod koniec roku podatkowego zbieramy od naszych byłych i obecnych pracodawców niezbędne formularze PIT. Wtedy wystarczy, że zaniesiemy to wszystko księgowej, bądź też firmie profesjonalnie oferującej usługi rozliczania podatkowego. Często nie tylko zadba ona o to, by odpowiednio przygotować dalsze niezbędne dokumenty, ale także samodzielnie je za nas złoży. Skrupulatność popłaca i z pewnością pozwala na uniknięcie ewentualnych problemów.