Zastanawialiście się kiedyś jak strona, którą prowadzicie wygląda na różnych urządzeniach mobilnych? Czy faktycznie jest responsywna (czyli potrafi dostosować się do rozdzielczości urządzenia na którym jest wyświetlana)?
W dzisiejszych czasach responsywność strony jest bardzo ważna. Ważne jest, aby nasza strona była w pełni dostosowana do urządzeń mobilnych, bo coraz więcej ludzi w ten właśnie sposób korzysta z internetu – mobilnie. I żeby było ciekawiej, to niektórzy korzystają ze smartfonów, inni z tabletów, a jeszcze inni (tradycjonaliści) z laptopów. I Wasza strona, żeby spełniać swoją funkcję, czyli zachęcać klientów do korzystania z niej, powinna każdemu się dobrze wyświetlać, bez względu na to z jakiego urządzenia korzysta.
Tak więc, jeśli mieliście kiedykolwiek wątpliwości odnośnie swojej strony, polecam sprawdzenie jej w narzędziach on-line pozwalających sprawdzić czy nasza strona jest dobrze widoczna na tabletach, smartfonach, etc.
I nawet jeżeli tworzycie stronę na szablonie (np. wordpress) to, choć Wasza strona raczej powinna być responsywna warto ją sprawdzić. No, a na pewno warto sprawdzić responsywność strony jeżeli próbujecie kombinować z kodem strony, interesuje Was więcej niż wrzucanie rewelacyjnego tekstu i genialnych zdjęć na stronę, chcielibyście stronę zmodyfikować, ale nie wiecie czy Wasza modyfikacja nie sprawi, że strona z „całkiem responsywnie przyjemnej w wyglądzie” (tak wiem, że ta konstrukcja gramatyczna jest mocno ekwilibrystyczna, ale tak właśnie może wyglądać Wasza strona na smartfonie) nie stanie się totalnie niefunkcjonalna. I na całe szczęście na różnych stronach w internecie możecie sprawdzić co dokładnie zmajstrowaliście modyfikując szablon lub tworząc własny od podstaw.
Takimi przykładowymi narzędziami on-line do sprawdzania responsywności stron są:
http://quirktools.com/screenfly/
http://ami.responsivedesign.is/
http://ipadpeek.com/
http://www.mobilephoneemulator.com/
A na stronie poniżej dostaniecie nawet konkretne informacje dotyczące Waszej strony (na przykład, ile będzie kosztować użytkownika otwarcie Waszej strony na urządzeniu mobilnym w Europie, USA, etc.):
http://ready.mobi/launch.jsp?locale=en_EN
Aha, i nie przejmujcie się jeśli dostaniecie kiepski wynik, jak sprawdziłem onet.pl i wordpress.com, to okazało się, że dostali 2 na 5, więc jeśli dostaniecie tyle samo, to będzie dobrze.
Aha2, i jeszcze wypadałoby się przyznać, więc z przykrością muszę przyznać, że „prowadzeniestrony”, choć jest na szablonie wordpressa, dostało 1, więc jeśli ktoś z Was korzysta z urządzenia mobilnego, to przepraszam. I spróbuję popracować nad poprawą naszej responsywności – żeby uzyskać przynajmniej tyle co cały wordpress albo onet.
I na koniec jeszcze chciałem Wam przypomnieć o narzędziach Google. Możecie skorzystać na przykład z PageSpeed Insights:
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
Co prawda Google pokazuje wynik jedynie w podziale na dwa urządzenia (komórki – komputery), ale możecie tam zobaczyć jakie mają dla Was sugestie zarówno odnośnie szybkości działania strony jak i wygody użytkowników mobilnych.
Powodzenia w Waszych zmaganiach z responsywnością.