Tuleje lub też rękawy, są to niezbędne elementy będące częścią składową różnego rodzaju maszyn, które znajdują swoje zastosowanie w wielu zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Projektuje się je i produkuje w taki sposób, aby mogły one działać jak najefektywniej w obrębie całego parku maszynowego. Można je wytwarzać z różnych materiałów, mogą zostać wykonane w różnym kształcie i przy zróżnicowanych pokryciach. Odpowiednio dobrane powłoki gwarantują określone cechy specyficzne ważne podczas produkcji. Co jeszcze wyróżnia rękawy tego typu?

Jaki kształt mogą przyjmować tuleje?

Dwoma najpopularniejszymi rodzajami tulei jest tuleja cylindryczna oraz tuleja stożkowa. Jak można sobie wyobrazić, ta pierwsza swoim kształtem przypomina cylinder, czyli drążony pierścień. Cylindry bardzo często kojarzone są z elementami konstrukcji silników samochodowych. Z kolei tuleja stożkowa jest przykładem produktu, który z jednej strony się zwęża, czyli redukuje swój obwód.

Jeszcze jednym ważnym podziałem może być rograniczenie pomiędzy tulejami rozprężnymi, a także poliuretanowymi. Rękawy pokrywane poliuretanem bardzo często wykonuje się z włókna szklanego, a dodatkowo występuje w takich mieszankach także guma. Są to na przykład tuleje stożkowe do wklęsłodruku, do laminowania czy też powlekania. Tuleje cylindryczne z kolei używa się do druku fleksograficznego. Niestandardowe, wykonywane na specjalne zamówienie rękawy będzie się wykorzystywało do powlekania puszek do napojów.

A w jaki sposób wykorzystuje się elastyczne tuleje rozprężne?

Jest to na tyle specjalistyczny produkt, że posiada także swoje konkretne zastosowanie. Elastyczne tuleje rozprężne zdecydowanie najlepiej sprawdzają się z przeznaczeniem do obróbki zwojów aluminium, a także stali (zarówno zwykłej jak i nierdzewnej). Przede wszystkim wyróżnia je niezwykła trwałość, a także bardzo dobre parametry czasu pracy . Wytwarza się je tak naprawdę dla wszystkich rozmiarów trzpieni montażowych oraz różnych ich typów. Można też manewrować ich grubością tak, aby w pełni dopasować tuleje do maszyny w ramach której będzie miała funkcjonować.

W jakich branżach zastosowanie znajdują tuleje?

Z pewnością warto wymienić branżę papierniczą oraz druk. Dodatkowo będzie to też produkcja opakowań, przemysł metalurgiczny, wytwórstwo tworzyw sztucznych, branża spożywcza (elementy muszą zostać dopuszczone do kontaktu z żywnością), produkcja tkanin, a także obróbka drewna. Tuleje oraz walce standardowo pokrywane są różnego rodzaju powłokami, a zużyte powłoki można regenerować. Dzięki temu można każdy element regenerować nawet dwukrotnie, co stanowi dla każdej firmy pewną oszczędność.