Woda odgrywa w naszym życiu niezwykle istotną rolę – bez niej prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie byłoby możliwe. Z czego to wynika? Za co jest ona odpowiedzialna? I w końcu – jaka jest zależność między odpowiednim nawodnieniem a zdrowiem człowieka? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!
Odpowiednie nawodnienie a zdrowie – jakie funkcje pełni woda w organizmie?
Poruszając temat odpowiedniego nawodnienia a zdrowia, nie sposób nie omówić na początku tego, jaki wpływ na ludzki organizm ma woda. Jest ona odpowiedzialna między innymi za:
- transport składników odżywczych – woda, jako główny składnik krwi, transportuje tlen oraz składniki odżywcze do komórek, a do tego usuwa zbędne produkty przemiany materii;
- regulowanie temperatury ciała – ciało, w trakcie upałów albo intensywnego wysiłku fizycznego, poprzez pocenie chłodzi się, a brak odpowiedniego nawodnienia może doprowadzić do przegrzania organizmu;
- wspomaganie trawienia – woda pomaga w rozkładzie jedzenia, a także zapobiega zaparciom, ułatwiając przepływ treści pokarmowej przez przewód pokarmowy;
- utrzymanie funkcji nerek – dzięki wodzie nerki mogą pracować bez żadnych problemów, w efekcie czego spełniają swoje zadania, jak filtracja krwi czy usuwanie toksyn z organizmu;
- podtrzymywanie funkcji mózgu – brak wody może spowodować problemy z koncentracją, obniża wydajność umysłową, a także wpływa negatywnie na nastrój oraz zdolności poznawcze;
- zdrowy wygląd skóry – to właśnie woda pomaga utrzymać jej elastyczność i zapobiega wysuszeniu, dzięki czemu wygląda ona na zdrową i jest odporna na różnego rodzaju podrażnienia.
Jak więc widać, odpowiednia ilość wody w diecie to bardzo istotna kwestia. Jej niedobry mogą prowadzić do wielu problemów, o czym nieco więcej powiemy za chwilę.
Do czego prowadzi odwodnienie organizmu?
Odpowiednie nawodnienie a zdrowie człowieka to bardzo istotna kwestia. Jeżeli w Twojej diecie będzie za mało wody, możesz nie tylko odczuwać nadmierne pragnienie, ale również zmagać się z wieloma problemami. Mowa tu między innymi o zmęczeniu i osłabieniu organizmu, zawrotach i bólach głowy czy zaburzeniach koncentracji. Co więcej, niedobory wody mogą wpływać negatywnie na stan skóry i prowadzić do rzadszego oddawania moczu, co utrudni proces usuwania toksyn i zbędnych produktów metabolicznych.
Warto również dodać, że odwodnienie jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego też warto pić jak najwięcej – zwłaszcza w gorące dni oraz podczas aktywności fizycznej.
Ile wody należy pić każdego dnia?
Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała powinno się wypijać około 0,02 litra wody. W praktyce dorosły człowiek powinien dostarczać jej około 1,5-2 litry dziennie, jednak chcąc dowiedzieć się na ten temat więcej, przydatna okaże się wizyta u dietetyka.
Masz problemy związane z nawodnieniem organizmu i dietą? Odwiedź portal projektzdrowie.info, na którym dowiesz się więcej i umówisz wizytę u dietetyka, który powie Ci więcej w tematyce odpowiedniego nawodnienia a zdrowia.