Bez względu na to, czy przechowujesz na komputerze dane związane ze swoją pracą, zdjęcia z wakacji, notatki czy po prostu ulubione filmy i muzykę, warto pamiętać o regularnym robieniu backupu. Kopia zapasowa to prosty i skuteczny sposób na to, aby w razie awarii dysku lub całego komputera szybko odzyskać dane.
- Dlaczego warto robić backup?
- Czy warto kupić dysk zewnętrzny?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie dysku?
- Zalety dysków SSD
Niestety, zarówno osoby prywatne, jak i firmy wciąż często lekceważą robienie kopii zapasowych. Przekonują się do ich wykonywania dopiero wtedy, gdy dojdzie do awarii i cenne dane zostaną utracone.
Dlaczego warto robić backup?
W zależności od tego, jak często zmieniają się istotne pliki, backup należy robić nawet kilka razy dziennie. W praktyce jednak (szczególnie na potrzeby użytkowników domowych) wystarczy to zrobić raz na kilka tygodni, aby w razie problemów odzyskać zdecydowaną większość danych. Robienie backupu nie jest skomplikowane. Użytkownicy mogą skorzystać z jednego z wielu programów, skorzystać z funkcji wbudowanych w system operacyjny (zarówno Windows, jak i macOS oferują takie rozwiązania) lub po prostu ręcznie kopiować najważniejsze pliki. To ostatnie rozwiązanie zdecydowanie nie jest najwygodniejsze, ale może być najprostsze dla niedoświadczonych użytkowników. W takim przypadku wystarczy podpiąć dysk zewnętrzny i przeciągnąć na niego foldery lub pojedyncze pliki. Wadą tej metody jest to, że z czasem może pojawić się bałagan w plikach i trudno będzie znaleźć konkretne zdjęcia lub informacje. Jeżeli chcesz ręcznie robić kopię zapasową i samemu kopiować pliki, warto pamiętać o prawidłowym opisywaniu folderów, a dodatkowo stosować daty.
Czy warto kupić dysk zewnętrzny?
Bez względu na to, czy będziesz samodzielnie robił backup, czy skorzystasz z programu, który pozwoli ci wszystko zautomatyzować, musisz wybrać miejsce przechowywania danych. Ponieważ ma to być bezpieczna kopia zapasowa, najlepiej sprawdzi się dysk zewnętrzny podłączany do portu USB. Nowoczesne dyski mają szybki zapis oraz odczyt, dzięki czemu bez problemu skopiujesz na nie nawet duże pliki. Dodatkową zaletą dysku jest to, że w razie potrzeby będziesz mógł zabrać dane w inne miejsce lub przegrać coś od znajomych. Wielu użytkowników popełnia błąd i skupia się przede wszystkim na wyglądzie dysku. W praktyce jednak nie ma to większego znaczenia, szczególnie jeżeli przez większość czasu dysk będzie leżał w szufladzie. Lepiej zadbać o to, aby kupiony dysk był szybki, odporny na uszkodzenia i miał odpowiednią ilość pamięci.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie dysku?
Dysk o pojemności 128 GB początkowo może wydawać się odpowiedni, ale szybko przekonasz się, że taka ilość pamięci nie sprawdzi się w dzisiejszych czasach. Wiele oczywiście zależy od tego, co planujesz na nim przechowywać. Jeżeli będą to pliki tekstowe, to dysk o wspomnianej pojemności można uznać za zbyt duży. Najczęściej jednak użytkownicy przegrywają na dyski zewnętrzne również filmy, zdjęcia i muzykę, a te potrafią zajmować wiele miejsca. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nowy dysk spełni wszystkie twoje oczekiwania, podczas zakupów zwróć uwagę na następujące rzeczy:
- USB 3.0 – taki port pozwoli uzyskać większą prędkość przy zapisie oraz odczycie danych. 3.0 jest kompatybilny z 2.0, dzięki czemu bez problemu odtworzysz dane na starszym sprzęcie,
- pojemność – dyski o pojemności 160-320 GB można obecnie kupić już za niecałe 100 złotych. Warto jednak dopłacić i wybrać dysk o pojemności przynajmniej 1TB.
- jakość wykonania – do domowych zastosowań w zupełności wystarczą standardowe dyski. Jeżeli jednak chcesz dobrze zabezpieczyć dane, wybierz model z obudową wodoszczelną i odporną na wstrząsy.
Oprócz regularnego robienia backupu dobry dysk sprawdzi się również do innych celów. Nowe telewizory oraz konsole bez problemu odczytują filmy, zdjęcia i muzykę z takich nośników danych, więc jest to świetny sposób na to, aby mieć pod ręką kolekcję ulubionych plików.
Zalety dysków SSD
Oprócz zakupu dysku zewnętrznego warto rozważyć zmianę dysku twardego w komputerze. Obecnie dyski typu SSD można kupić już za 200-300 złotych, a różnica w ich używaniu jest ogromna. Nawet w przypadku słabszych komputerów od razu zauważysz, że programy oraz gry uruchamiają się dużo szybciej. Jeżeli chodzi o dyski SSD, są nie tylko szybsze, ale też zapewnią większą ochronę przechowywanym na nich danym. Tego typu dyski opierają się na układach pamięci flash, co pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia mechanicznych urządzeń. Do tych niestety często dochodzi w tradycyjnych twardych dyskach. Dysk SSD pracuje bezgłośnie, dzięki czemu poprawisz komfort podczas korzystania z komputera. Dodatkową zaletą nowoczesnych dysków typu SSD jest to, że zużywają dużo mniej energii, co prowadzi do niższej temperatury pracy. Niższa temperatura wewnątrz komputera to nie tylko większy komfort dla użytkownika, ale też dłuższa żywotność całego sprzętu. Jak widać, jest wiele argumentów, które przemawiają za zakupem nowoczesnego dysku.