Rozliczenie podatku dochodowego jest obowiązkowe dla każdego, kto w danym roku osiągnął dochody objęte PIT. Nie ma odstępstw od tej zasady, gdyż gotowa deklaracja zawsze trafia do urzędu. Większość podatników w Polsce korzysta z formularza PIT-37, który służy do rozliczania podatków z umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło. Dowiedz się więcej o tym formularzu i sprawdź, jak rozliczyć go przez Internet.
- PIT 37 – dla kogo jest ten formularz?
- PIT elektroniczny – dlaczego warto go złożyć?
- Jak szybko wypełnić PIT 37 i wyliczyć należny podatek?
- Na czym polega wysyłka PIT 37 online?
Zainteresowanie rozliczaniem formularza PIT 37 przez Internet jest coraz popularniejsze, głównie z powodu wygody tego rozwiązania. Rozliczenie z fiskusem online zajmuje kilka minut i nie wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym w godzinach jego pracy. Dowiedz się więcej o corocznym rozliczeniu deklaracji PIT 37 przez Internet i przekonaj się, jakie to proste!
PIT 37 – dla kogo jest ten formularz?
PIT-37 jest najczęściej składanym zeznaniem podatkowym w Polsce, jeśli chodzi o roczne rozliczenie PIT. Według danych Ministerstwa Finansów korzysta z niego ponad 82% podatników przy rozliczeniu z Urzędem Skarbowym. PIT 37 to uproszczony formularz podatkowy przeznaczony dla osób fizycznych, które uzyskują dochody wyłącznie za pośrednictwem płatników i nie prowadzą działalności gospodarczej. Dotyczy to głównie pracowników zatrudnionych na umowie o pracę, zleceniobiorców, emerytów i rencistów rozliczających się według skali podatkowej, czyli stawką podatku dochodowego 12% i 32%. Dodatkowo w formularzu należy podać wysokość ewentualnych wypłat z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i zasiłków, a więc dochodów objętych opodatkowaniem.
Deklaracja PIT-37 służy do corocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, co oznacza, że jest to druk PIT, który należy złożyć za wszystkie miesiące w danym roku. Podatnicy zobowiązani są do jej złożenia w formie elektronicznej lub papierowej do 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym (np. za 2024 rok termin mija 30 kwietnia 2025 roku). Podstawą do wypełnienia PIT-37 są formularze PIT-11 otrzymywane od pracodawców lub zleceniodawców, które zawierają informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Ponadto w zeznaniu PIT tego typu podatnicy mogą naliczać ulgi podatkowe, wykorzystując do tego celu dodatkowy formularz PIT 0.
Co ważne, nie można rozliczyć działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Działalność gospodarczą należy rozliczać na druku PIT 36.
PIT elektroniczny – dlaczego warto go złożyć?
Rozliczenie PIT w formie elektronicznej jest coraz popularniejsze. Podatnicy, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą złożyć PIT przez Internet w zaledwie kilka minut. Dzięki temu oszczędzają czas i nie muszą brać wolnego w pracy, by osobiście stawić się w urzędzie skarbowym w godzinach pracy placówki. Ponadto składając PIT 37 przez Internet, każdy podatnik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru, czyli UPO, które jest oficjalnym dokumentem, który potwierdza, że druk wpłynął do urzędu. UPO zapobiega zatem sytuacji, w której z powodu błędów systemowych lub utraty łącza internetowego.
Złożenie PIT w formie elektronicznej przyspiesza jego sprawdzenie przez urząd skarbowy. Elektroniczne formularze są rozpatrywane w krótszym czasie bez względu na to, czy podatnik ma zaległe zobowiązania podatkowe, czyli niedopłatę podatku, czy też na jego koncie znajduje się nadpłata. W przypadku nadpłaty rozliczanie dochodów na PIT elektronicznym trwa krócej, co jednocześnie pozwala szybciej odzyskać należny zwrot, np. z tytułu ulgi prorodzinnej.
Jak szybko wypełnić PIT 37 i wyliczyć należny podatek?
Obliczenie podatku na formularzu PIT 37 ułatwia darmowy program do rozliczenia PIT. Dzięki niemu rozliczenie dochodów nawet z kilku umów zlecenia, umów o dzieło i świadczeń przedemerytalnych zajmuje tylko kilka minut. Program podpowiada, jakie kwoty wpisywać w poszczególnych rubrykach i jak prawidłowo zliczyć ich wysokość z kilku formularzy PIT 11. Następnie użytkownik podaje wysokość zapłaconych składek na ubezpieczenia, zaliczek na podatek dochodowy i kosztów uzyskania przychodu. Program automatycznie wylicza na tej podstawie kwotę zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy i wysokość należnego podatku. Jeśli występuje różnica pomiędzy tymi dwiema kwotami, program generuje dodatkowo informacje o nadpłacie lub niedopłacie podatku.
Na czym polega wysyłka PIT 37 online?
Wysyłka PIT online odbywa się poprzez szyfrowany system, który zapobiega wyciekowi wrażliwych danych. Dzięki temu wypełniona deklaracja dociera wyłącznie do właściwego urzędu skarbowego i nie ma ryzyka, że dostanie się w niepowołane ręce. Do wysłania deklaracji przez Internet niezbędna jest weryfikacja tożsamości, np. przez profil zaufany lub kwotę przychodu z poprzedniego roku podatkowego. Sama wysyłka trwa kilka sekund, a po poprawnym przetworzeniu dokumentu do podatnika trafia UPO.