Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB 3.0

Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie wspiera obecnych standardów WWW.
Zalecamy instalację najnowszej wersji jednej z przeglądarek, które poprawnie obsługują obecne standardy, np:

 • Arora
 • Chrome
 • Firefox
 • Opera
 • Safari

[TRUDNY]Dwa OS na jednym PC'ie!

[TRUDNY]Dwa OS na jednym PC'ie!

Postprzez amentharoth » 29 maja 2009, o 18:38 ·

Witam po raz kolejny!
Tym razem postaram się przekazać wam, jak zainstalować dwa systemu operacyjne na jednym pc'ie. Na początku trochę teorii, potrzebne programy i opis ogólny.

Informacje:
W tym poradniku pokażę wam jak zainstalować dość popularny system operacyjny - Linux, gdy na swym PC'ie mamy już zainstalowanego Windowsa. Jak wiadomo, Linux jest dużo bezpieczniejszy i nie ma obawy o coś takiego jak "hack", jednakże, na tymże OSie nie będą działały Ci jakiekolwiek boty (NG/Elf/BlackD etc.). Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, zapraszam tutaj, gdzie autor artykułu w bardzo dobry sposób ukazuje, dlaczego Linux jest lepszy niż popularna winda.

Co będziemy robić?
Aby zainstalować drugi system operacyjny (w naszym przypadku linux) będziesz musiał pozmieniać swe partycje, pomniejszyć rozmiar tych, na których jest winda (o ile przeznaczyłeś całość swego dysku na ten OS), będziemy tworzyć nowe partycje i wykorzystywać różne programy, które nam w tym pomogą.

[center]Za nim cokolwiek zaczniesz robić zrób kopię zapasową danych, a w przypadku zmiany rozmiary dysków wykonać defragmentację dysku![/center]

Wymagane przedmioty:

 • PC
 • Minimum 2 wolne płyty CD/DVD
 • Dużo wolnego czasu
 • Inteligencja
Wymagane programy:

 • Jeden z do tej pory powstałych linuxów, osobiście dla nowych użytkowników linuxa polecam Ubuntu (najnowsza wersja 9.04, Jurny Jarząbek), które można pobrać stąd:
  1. Wersja 32bit-owa: tutaj
  2. Wersja 64bit-owa: tutaj
 • Program do tworzenia nowych partycji/zmieniania ich sposobu zapisu etc., osobiście polecam darmowy, prosty w obsłudze, funkcjonalny program GParted, do pobrania tutaj.

Rozpoczynamy akcję!
Na początku, pobieramy programy z "Wymaganych programów" i nagrywamy je na puste płyty CD/DVD, oczywiście GParted na jednej, Linux na drugiej.

Następnie, jeżeli zrobiliśmy kopię zapasową i mamy już nagranego linuxa i GParted, wkładamy do napędu CD/DVD płytę z programem GParted, uruchamiamy ponownie komputer i program powinien nam się uruchomić.
[center]Obrazek[/center]

Podczas uruchamiania, daje on nam możliwość skonfigurowania języka, karty graficznej itp., jednakże w większości przypadków jest to już ustawione dobrze, więc nie musimy nic zmieniać tylko przechodzimy dalej.
[center]Obrazek[/center]

Naszym oczom winien ukazać się uruchomiony program GParted. U samej góry, widzimy duży pasek, który graficznie przedstawia nam stan naszych partycji. W prawym górnym rogu spośród listy wybrać możemy dysk twardy (oczywiście, jeżeli posiadamy więcej niż jeden).

Na naszego linuxa, powinniśmy przekazać minimum 20GB naszego dysku, w celu utworzenia przestrzeni dla niego, klikamy na obraz naszego dysku (graficzny), następnie na przycisk Resize/Move.
[center]Obrazek[/center]

Naszym oczom ukaże się nowe okno, gdzie w miejscu Free Space Following (MB) wpisujemy wartość 20480 (20GB), następnie klikamy tylko na pole New Size (MB), powinno to zostać także ukazane graficznie. Następnie zatwierdzamy nasz wybór przyciskiem Resize/Move.
[center]Obrazek[/center]

Teraz widzimy, iż na samym końcu ukazało się wolne miejsce wielkości 20GB. Następnie wybieramy tenże obszar i klikamy na przycisk New w lewym górnym rogu. Teraz wypełniamy wszystko tak samo, jak na poniższym zdjęciu i zatwierdzamy zmiany przyciskiem Apply.
[center]Obrazek[/center]

Następnie ponownie klikamy na unallocated, wybieramy New i uzupełniamy:
Free Space Preceding (MB): 0
New Size (MB): 10000
Free Space Following (MB): 0
File System: ext3
i zatwierdzamy przyciskiem Add.

Po raz kolejny klikamy na unallocated, wybieramy New. GParted proponuje nam od razu zajęcie całej dostępnej przestrzeni, tak więc nie będziemy się kłócić i od razu zatwierdzamy przyciskiem Add.
[center]Obrazek[/center]
Teraz, jeżeli jesteśmy pewni, że wszystko zrobiliśmy dobrze, nie usunęliśmy żadnej partycji zatwierdzamy wszystkie zmiany przyciskiem Apply, pojawia się ostrzeżenie, iż od teraz wszystkie zmiany nie będą mogły zostać cofnięte, ponownie klikamy Apply. GParted zacznie przetwarzać wszystkie zlecenia, zaczekaj chwilę i... GRATULUJĘ! Pomyślnie wykonałeś partycję pod Linuxa!

Instalacja Linuxa
Na początek, powinieneś pobrać z sekcji Wymagane programy Linuxa, najlepszym rozwiązaniem będzie Ubuntu, gdyż jest bardzo łatwy w obsłudze i jako-tako bardziej podobny do Windowsa. Nasz pobrany obraz płyty z sekcji Wymagane programy wgrywamy na płytę i ponownie uruchamiamy komputer, powinien odpalić się Linux Ubuntu, jednak to nie oznacza, że już jest zainstlowany.

Na tymże pulpicie Ubuntu znajdować się powinna ikonka o nazwie Install, klikamy dwa razy i uruchamia się instalator systemu.

Krok 1, wybierz swój język, w naszym przypadku z listy wybieramy Polski.
Krok 2, wybierz strefę czasową, powinno od razu być wybrane Miasto: Warsaw, jeżeli nie - zmieniamy.
Krok 3, wybierz układ klawiatury, jeżeli mamy standardową polską klawiaturę, powinien pasować standardowy układ (Poland -> Poland).
Krok 4, podaj kilka informacji o sobie, wpisz imię i nazwisko, login, który będziesz używać i hasło do konta (jeżeli nie chcesz używać hasła zostaw puste, wtedy, jeżeli podczas uruchamiania pytać będzie Cię o hasło wciśnij Enter).
Krok 5, wybierz dysk na którym będzie instalowany linux. Klikamy na Modyfikuj ręcznie tablicę partycji, uruchamia się GParted, jeżeli widzimy, iż wszystko jest dobrze i mamy 3 partycje, ext3; ext3 i linux-swap - przechodzimy dalej, oczywiście sprawdź jak nazywają się te partycje (3 nowe, ext3, ext3 i linux swap, potrzebne to będzie do Kroku 6).
Krok 6, wybierz parycje dla Linuxa, tutaj sprawa trochę się komplikuje, bo wszystko zależy od tego ile miałeś partycji, które dzieliłeś (sda czy sdb), jeżeli wszystko robiłeś tak jak w poprzednich częściach poradnika, Twoimi nowymi partycjami dla linuxa powinny być sdb2, sdb3 i sdb4, jeżeli tak było, skonfiguruj to w ten sposób:
[center]Obrazek[/center]

Program sprawdzi wszystkie nasze ustawienia, a następnie zwróci podsumowanie wszystkich. Zwróć uwagę na ostatnie linijki, jeżeli partycja #2 to przestrzeń wymiany, jeżeli partycje #3 i #4 to ext3, klikamy instaluj.
[center]Obrazek[/center]

Teraz instalować się będzie Linux na twym komputerze, może to potrwać od 20 minut do 1 godziny 30 minut, zależnie od Twojego komputera.

Jak będziesz włączać komputer, ukaże się Twym oczom takie okno:
[center]Obrazek[/center]
jest to BootLoader, tutaj możesz wybrać, który system chcesz uruchomić, czy pierwszy (który, jeżeli nie ruszysz strzałkami/nie wciśniesz enter) po 10sek. sam Ci się uruchomi - Linux, czy drugi, w kategorii Other Operating Systems - Windows.

Poradnik został napisany przez użytkownika o nicku Simivar, proszę o nie kopiowanie jego treści/zdjęć. Został on opublikowany przez autora na forach takich jak: tibia.net.pl; tibia.org.pl; simivar.lh.pl/cs, phpbb3.pl.

Autor poradnika nie odpowiada za niekompetencję osób, które z niego korzystają. Jeżeli jesteś w 100% początkującym użytkownikiem przedmiotu o nazwie "komputer" nie bierz się za instalację drugiego systemu operacyjnego.

amentharoth

ZbanowanyPosty: 31Dołączył(a): 25 maja 2009, o 18:24

Re: [TRUDNY]Dwa OS na jednym PC'ie!

Postprzez kazik341 » 19 sty 2018, o 12:28 ·

a to jest możliwe

__________________
http://woking-escorts-agency.co.uk

kazik341

NowyPosty: 1Dołączył(a): 19 sty 2018, o 12:24

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Zaloguj  •  Zarejestruj