Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB 3.0

Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie wspiera obecnych standardów WWW.
Zalecamy instalację najnowszej wersji jednej z przeglądarek, które poprawnie obsługują obecne standardy, np:

• Arora
  • Chrome
  • Firefox
  • Opera
  • Safari

Wracamy po niezaplanowanej przerwie

Postprzez LEW21 » 5 mar 2008, o 18:00 ·

Na pewno wszyscy już wiedzą, że nasze forum zostało "shackowane". Bardzo dokładnie przeanalizowałem logi i udało mi się odtworzyć przebieg zdarzenia. Oto on:

Settafix/d3d!k wykradł w jakiś sposób hasło mateofiego. Najprawdopodobniej stało się to na forum phpBB3.com.pl, któremu kiedyś adminował. Gdy jeszcze Mateofi był u nas zwykłym użytkownikiem, założył tam konto. Niestety, zarówno u nas jak i u nich użył tego samego hasła...

W nocy z 3 na 4 marca, o godzinie 1:16:58, settafix/d3d!k zalogował się na konto mateofiego. Następnie, o 1:51 zmienił z tego konta hasło użytkownika masu i nadał mu uprawnienia admina. Wylogował się i zalogował ponownie na konto masu. Z tegoż konta usunął wszystkie działy forum, zmienił moje hasło, wyłączył forum i wysłał do wszystkich użytkowników e-maila.

Tak więc to nie dziury w phpBB3 lub naszym serwerze (jak utrzymuje settafix) były przyczyną, a zwykła nieostrożność.

Tak długa przerwa w działaniu forum była spowodowana moimi próbami odzyskania danych z najnowszej kopii zapasowej - tym razem zawiódł program do automatycznego robienia backupów. Dlatego przywróciłem stan forum z backupu wykonanego już po przenosinach forum, ale sprzed jego otwarcia.

PS. Na koniec dobra wiadomość - mój czat przetrwał nienaruszony :P
Potrzebujesz pomocy? Napisz na forum zamiast wysyłać komuś prywatną wiadomość lub pisać do kogoś przez jakiś komunikator.

LEW21

Papa SmerfPosty: 3196Dołączył(a): 18 cze 2006, o 12:17Lokalizacja: Warszawa

Re: Wracamy po niezaplanowanej przerwie

Postprzez BlueMan » 5 mar 2008, o 18:10 ·

No dość długo to trwało, mam nadzieję, że już nie będzie takich problemów.
Ja już przeszedłem z Przemo do phpBB3, a Ty? ^^
http://www.BlueForum.pl - Piąty Wymiar Rzeczywistości
http://www.ForumOrange.net - Forum Orange GSM
http://www.phpBB4.pl - phpBB4 żabawniej ;)

BlueMan

VeteranPosty: 318Dołączył(a): 15 gru 2007, o 11:15Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez bubutm » 5 mar 2008, o 18:24 ·

Podejmiesz w tym kierunku jakieś kroki prawne?
Zapraszam na moje strony
http://www.wedkarze.info <- Miejsce każdego wędkarza

http://www.krotkofalowcy.info <- zapraszam na forum o tematyce krótkofalarskiej

bubutm

Postprzez APTX » 5 mar 2008, o 19:01 ·

Mam taką nadzieję.
Death is certain, it's hour is uncertain.

APTX

Development Team MemberDevelopment Team MemberPosty: 132Dołączył(a): 16 lut 2007, o 19:06

Postprzez Hawk » 5 mar 2008, o 19:04 ·

LEW na pewno jakieś podejmie. W końcu, nie można tego tak zostawić.

Ten settafix to taki script-kiddie :lol:

Edit: Jak fajnie wcięło mi prawie wszystkie posty :D
Spowiadam się Adminowi wszechmogącemu, i wam userzy i userki, że bardzo zgrzeszyłem, myślą, postem, uczynkiem i złym formatowaniem.
Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina.
Przeto błagam najświętszą blondynkę - smerfetkę, wszystkich adminów i moderatorów, i was userzy i userki, o modlitwę za mnie, do LWA21-szego naszego

Hawk

NegocjatorPosty: 92Dołączył(a): 11 lut 2008, o 20:25Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez masu » 5 mar 2008, o 20:05 ·

Naprawdę z mojego ? :lol:
Odtwarzacze MP4 MP3 Filmiki AMV AVI & Conwerters Firmware s1wx
Obrazek
http://www.mpxplayer.pl/

masu

Postprzez SIMON_R » 5 mar 2008, o 20:21 ·

Dziendobry

Z tego, co przeczytalem w mail'u, przerwa byla zaplanowana...
Settafix slowa dotrzymal, wiec nie widze powodu, by robic w tej kwestii dalsze zamieszanie.
Generalnie poza paroma wyjatkami, pierwszym wrazeniem jakie przywodzi wizyta na phpBB3.PL, jest poczucie dziecinnej atmosfery panujacej w serwisie; gdzie miejsce krotkich, rzeczowych dyskusji, zajmuje gaworzenie chlopczykow, majace na celu ukazanie swojej domniemanej madrosci. Zdarza sie, ze nawet sam wodz, LEW21, daje sie wciagac w dziecinne przepychanki o byle pierdoly. Plusem jest, ze zniknelo juz haslo 'smerfne forum' z top'u strony; choc kilka sladow po Smurf'ach jeszcze pozostalo... Brak tu poszanowania dla jakichkolwiek zasad panujacych na ogol w tego typu serwisach. Biorac pod uwage te i inne kwestie, nie dziwi mnie sytuacja, w ktorej Settafix postanowil zabawic sie w malego 'hakera'. Nawiasem mowiac, zabawa w rozp'eprzanie komus forum to w obecnych czasach zaden wyczyn, a i moda na takie fajerwerki pozostala juz daleko w tyle... Poza tym, panie Settafix; zdecydowanie za duzo emotikonow w mail'u rozeslanym do uzytkownikow. Juz lepiej bylo wyslac mail'a do samego admina, niz obwieszczac wszystkim uzytkownikom, zes dziecko, nie 'haker'...

BTW 'zhack'owane'... Apropos 'zwyklej nieostroznosci'; byla to niezwykla nieostroznosc admin'a...
I dajcie juz spokoj z pogawedkami na temat 'podejmowania krokow prawnych', bo smiech sie na twarzy rysuje od ucha do ucha. Zabawa byla przednia, a teraz czas zajac sie praca. Odrobina powagi i konsekwentne przestrzeganie zasad serwisu. Tytulowanie sie oficjalnym support'em phpBB3 w naszym kraju, zobowiazuje...

Zyczac dalszych sukcesow, oraz rychlego spelnienia zaleglych obiecanek, dziekuje za uwage.

Pozdrawiam,
SIMON

SIMON_R

Postprzez hryst » 5 mar 2008, o 20:30 ·

witam

Serwer lub cron nie robi z automatu backupów?
Wstydź się Panie admin ;)
Jeśli ten cały hacuś pozyskał baze danych to faktycznie należy to zgłosić.

A tak na rozluźnienie tematu to przynajmniej reklamę zrobił.

hryst

Postprzez faw » 5 mar 2008, o 21:21 ·

Róbcie lepiej te backupy na wszelki wypadek, bo tera mi wszystkie posty poszły. ^^

Heh, dobrze, że to wyjaśniłeś, bo ludzie już zaczęli teorie opracowywać, jakie to phpBB3 musi być dziurawe, skoro polski support haczą. :D

faw

VeteranPosty: 407Dołączył(a): 7 lut 2008, o 12:39Lokalizacja: Kraków

Postprzez sionek » 5 mar 2008, o 21:26 ·

To jeszcze nie koniec.
Ponieważ włamywacz, jako admin, mógł przed wykasowaniem bazy ściągnąć
ją na swój komp, proponuję wymusić zmianę haseł, bo "testując" niektóre z nich
może wejść albo na konta użytkownika/moderatora na tym forum, lub co
gorsze na konta administrowanych przez nas forów, jeśli podobnie jak mateofi
używamy wszędzie tych samych haseł.
Sugeruję więc zmianę naszych haseł również na naszych własnych forach.
Ja już zmieniłem.

Pozdrawiam,
Grzegorz
Obrazek abc.haiku.pl/forum

sionek

PoetaPosty: 198Dołączył(a): 6 wrz 2007, o 14:16Lokalizacja: Toruń