Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB 3.0

Twoja przeglądarka jest przestarzała i nie wspiera obecnych standardów WWW.
Zalecamy instalację najnowszej wersji jednej z przeglądarek, które poprawnie obsługują obecne standardy, np:

• Arora
  • Chrome
  • Firefox
  • Opera
  • Safari

Oznacz działy jako przeczytane, a nie fora? :P

Oznacz działy jako przeczytane, a nie fora? :P

Postprzez Mociu » 6 sie 2007, o 09:09 ·

Witam, tekst "Oznacz działy jako przeczytane" nie jest do końca poprawny, według mnie przynajmniej bo powinno być, "Oznacz fora jako przeczytane" następne to
"Wszystkie działy oznaczono jako przeczytane.", a powinno być "Wszystkie fora oznaczono jako przeczytane" ogólnie chodzi mi o to, że nie działy tylko fora powinno być ;P
http://mociu.jest.in/
Napisz coś o mnie!

Mociu

TropicielPosty: 327Dołączył(a): 5 kwi 2007, o 11:23Lokalizacja: Ziemia

Re: Oznacz działy jako przeczytane, a nie fora? :P

Postprzez HubertOff » 6 sie 2007, o 09:45 ·

No cóż... No ale to tylko taki błąd który wyłapie tylko 70%, a i on tak strasznie nie razi ... Jakby było "Ozasz ciały jago pżeszytame" to już mamy problem.
PS Dobrze, że jeszcze nie ma RC4 PL, bo wtedy nie poprawiliby działu/fora ...

HubertOff

Posty: 244Dołączył(a): 18 mar 2007, o 19:51Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez LEW21 » 6 sie 2007, o 22:14 ·

I nie poprawimy :P W polskim tłumaczeniu słowo "forum" oznacza całe forum (= instalacja phpBB3), a nie pojedyncze działy. Zmiana nazwy pojedynczych działów z "forum" na "dział" była spowodowana tym, że nowi użytkownicy mieli problemy z odróżnieniem tych dwóch pojęć (zamiast "forum"/"dział" co chwilę słyszeliśmy o "tematach" i "kategoriach").
Potrzebujesz pomocy? Napisz na forum zamiast wysyłać komuś prywatną wiadomość lub pisać do kogoś przez jakiś komunikator.

LEW21

Papa SmerfPosty: 3078Dołączył(a): 18 cze 2006, o 12:17Lokalizacja: Warszawa

Postprzez koton22 » 6 sie 2007, o 23:14 ·

Mój post nic nie wnosi istotnego ;)

uważam że taki babol to przyszcz mi tam pasuje czasami trzeba wprowadzić pewne innowacja dla lepszego kontekstu :ugeek: (ja to napisałem?)

koton22

Postprzez Mociu » 7 sie 2007, o 00:17 ·

Dla mnie prywatnie to nie ma różnicy, ale od pewnego czasu użytkownicy nie odróżniają for, działów, kategorii, subforów, subdziałów czy innych. Na jednym forum masz oznacz działy a na drugim fora... o to tylko chodzi, że użytkownicy tak naprawdę nie wiedzą i się mylą ;)
http://mociu.jest.in/
Napisz coś o mnie!

Mociu

TropicielPosty: 327Dołączył(a): 5 kwi 2007, o 11:23Lokalizacja: Ziemia

Postprzez HubertOff » 7 sie 2007, o 19:52 ·

I to mówi naród, który na wiele sposobów wypowiada tą samą litere "A"...

HubertOff

Posty: 244Dołączył(a): 18 mar 2007, o 19:51Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez mateofi » 7 sie 2007, o 22:15 ·

Jeżeli uważasz że lepiej będzie dać fora, zmień swój plik spolszczenia, i będziesz miał fora a nie działy :)

mateofi

VeteranPosty: 398Dołączył(a): 23 sty 2007, o 09:32

Postprzez teo » 10 wrz 2007, o 10:56 ·

mateofi napisał(a):Jeżeli uważasz że lepiej będzie dać fora, zmień swój plik spolszczenia, i będziesz miał fora a nie działy :)

Jestem tutaj nowym użytkownikiem, ale starym jeśli chodzi o korzystanie z for internetowych i wykonywania różnych tłumaczeń. Przyznam szczerze, że jestem zaskoczony formą wypowiedzi, która mniej więcej ma taki wydźwięk: Jak ci się nie podoba, to sobie zrób co chcesz, ale tylko na prywatny użytek, bo my tu nic nie będziemy zmieniali.
No cóż...
Fora internetowe istnieją od dawna i próba zmiany tej nazwy jest bardzo niewskazana, bo będzie wyróżniała polską wersję phpBB od innych skryptów występujących w polskiej lokalizacji, a to nie wróży nic dobrego. Skoro 'board' kiedyś dawno temu przetłumaczono na język polski jako forum, co oddaje sens tej formie aktywności w sieci, to nie należy tego dla czyjegoś widzimisię rozwalać. No to teraz trochę mądrości słownikowych:
SJP
Forum
1. «miejsce publicznych wystąpień»
2. «spotkanie poświęcone omawianiu spraw z określonej dziedziny; też: grupa ludzi biorących udział w takim spotkaniu»
3. «stowarzyszenie skupiające organizacje, państwa lub osoby na zasadzie dużej autonomii organizacyjnej i odrębności poglądów»
4. «plac w miastach starożytnego Rzymu, na którym odbywały się zebrania ludowe, targi, sądy»
Dział
1. «dziedzina nauki, kultury, gospodarki itp.»
2. «część czasopisma lub wystawy poświęcona określonym zagadnieniom»
3. «część jakiejś instytucji»
4. «podział, zwłaszcza majątku; też: część przypadająca z podziału»

Słownik Kopalińskiego
Forum
forum miejsce, teren, na którym przedstawia się ważne sprawy publiczne do rozważenia, osądzenia, załatwienia; por. agora.
Etym. - łac. 'rynek, targowisko; plac, miejsce publiczne do odbywania sądów, zgromadzeń lud., zwł. najważniejsze, rzymskie - Forum romanum'.

Dział
Nie występuje jako oddzielne słowo. Trzeba szukać znaczenia w wielu innych zwrotach...

Słownik alternatywny
Forum
znaczenie: 1. spotkanie (lub miejsce spotkania) poświęcone otwartej dyskusji na ważne tematy publiczne; 2. w starożytnym Rzymie: miejsce zebrań, sądów i targów

Dział
znaczenie: część książki, czasopisma, wystawy poświęcona określonym zagadnieniom

No to teraz kilka moich uwag do tych cytatów:
Z przytoczonych znaczeń oczywistym jest, że najbardziej pasuje przyjęcie określenia forum i chyba samo się uzasadnia.
Jeśli chodzi o dział można na upartego przyjąć je też, ale mając na uwadze ogólnie przyjęte określenie dla tego typu aktywności internetowej jest to nie celowe, gdyż wprowadzi duże zamieszanie ponieważ jest wiele for opartych na skrypcie phpBB.
Skoro chcieliście coś zmienić trzeba było pójść w kierunku "biuletynu", gdyż pełne określenie angielskie brzmi "bulletin board". Wówczas określenia "Dział" bardzo dobrze pasuje.

Może ktoś zarzucić mi, że się wymądrzam, że co tam on wie na temat lokalizacji na język polski, więc aby rozwiać wasze wątpliwości nadmienię, że jestem autorem ponad 200 lokalizacji rozszerzeń do Firefoksa i Thunderbirda, opiekunem Polskiej bazy rozszerzeń, autorem lokalizacji takich programów jak Wise Registry Cleaner, cFos, alternatywnej lokalizacji Skype'a, a także wielu mniejszych projektów.

Generalnie ujmując wasza lokalizacje phpBB3 wymaga porządnego QA i niniejszym mogę zaoferować swoją pomoc w tym zakresie. Przejrzałem już pliki common.php i install.php i właśnie ich zawartość spowodowała moją ocenę waszej (nawiasem mówiąc wymagającej wiele poświęcenia) pracy.

teo

Postprzez LEW21 » 11 wrz 2007, o 06:33 ·

Ależ my nie tłumaczymy słowa "board" na "dział" :P My tłumaczymy "board" na "forum", a "forum" na "dział", ponieważ użycie słowa "forum" do określania i całego forum i jednego pojedynczego działu jest co najmniej mylące i prowadzi do nazywania działów tematami, kategoriami czy jakimiś innymi nazwami które są używane do nazywania innych rzeczy.

A apropos QA - czy ktoś komukolwiek zabrania zgłaszać błędy? Nie :) Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje zmian (no może poza zmianą "działu" spowrotem na "forum", a dlaczego to już wyjaśniłem :P)
Potrzebujesz pomocy? Napisz na forum zamiast wysyłać komuś prywatną wiadomość lub pisać do kogoś przez jakiś komunikator.

LEW21

Papa SmerfPosty: 3078Dołączył(a): 18 cze 2006, o 12:17Lokalizacja: Warszawa

Postprzez sionek » 11 wrz 2007, o 07:49 ·

Z całym szacunkiem do Lwa i do całej ekipy tłumaczącej.

Ściągnę P2J z tej strony, ale potem mozolnie odszukam
każdy "dział" i "poddziały" i zamienię je na "forum"
i "subfora". Nie dlatego, że takie jest moje admińskie
widzimisie, tylko dlatego, że użytkownicy na moim forum
ukreślają mianem "forum" każde miejsce do dyskusji, to duże
i to małe mające jakąś nazwę. A nazwy "subforum" używa się
bardzo rzadko, praktycznie jedynie do określenia położenia
danego forum względem innych. No i o "subforum" to nadal
"forum", tylko mniejsze.

Wprowadzenie nazw "dział", "poddziały" i ograniczenie znaczenia
nazwy "forum" jedynie do instalacji, wprowadziłoby na moim forum
zamieszanie.

Gdy już na wszystkich forach (instalacjach phpbb) większość
użytkowników będzie używała terminologii "dział", "poddziały"
(niezależnie od tego, czy to jest "słuszne", czy nie)
i moje "forum", "subfora" będą dla nich dyskomfortem,
bez wahania przerobię opisy na forum na ich modłę.

Pozdrawiam,
Grzegorz
Obrazek abc.haiku.pl/forum

sionek

PoetaPosty: 196Dołączył(a): 6 wrz 2007, o 14:16Lokalizacja: Toruń